Trwa ładowanie...
d4i0j1w

Święto Niepodległości 2018. Obchody 11 listopada w Lublinie

Uroczyste obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się w całym kraju, a w wielu miastach przez cały rok można uczestniczyć również w wydarzeniach towarzyszących. Również w Lublinie wystartowało wiele projektów, poprzez które ma zostać upamiętnione Narodowe Święto Niepodległości 2018. Jak będziemy obchodzić 11 listopada w Lublinie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poza oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi 11 listopada, w Lublinie zaplanowano cały tydzień stulecia Niepodległej Polski
Poza oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi 11 listopada, w Lublinie zaplanowano cały tydzień stulecia Niepodległej Polski (Pixabay.com)
d4i0j1w

Tydzień stulecia Niepodległej Polski w Lublinie

W ramach obchodów Święta Niepodległości 2018 w Lublinie został zorganizowany tydzień dedykowany celebracji tego święta narodowego. Między 4 a 11 listopada odbywać się będą koncerty, konferencje i spotkania inspirowane stuleciem niepodległości Polski. W programie m.in. inscenizacja historyczna przemówienia Ignacego Daszyńskiego (4 listopada), inscenizacja teatralna "Lublin. Stolica" (7 i 8 listopada), organizowana przez Wydział Politologii UMCS ogólnopolska konferencja naukowa "Równouprawnienie kobiet w Polsce. Między teorią a praktyką" i konferencja "Ludowa wizja Niepodległej. Rząd ludowy w Lublinie" (8 listopada). Natomiast na 9 listopada zaplanowano Narodowy Koncert Listopadowy – będzie to recital chopinowski.

Oficjalne obchody 11 listopada 2018 w Lublinie

Obchody 11 listopada w Lublinie tradycyjnie rozpoczną się na Placu Litewskim, gdzie o 8.30 złożony zostanie wieniec pod pomnikami Józefa Piłsudskiego oraz Nieznanego Żołnierza. Następnie w Trybunale Koronnym odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta (9.00), a o 10.00 można udać się na mszę w Katedrze. W oficjalnych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości 2018 można wziąć udział o godz. 11.30 na placu Zamkowym. Po ich zakończeniu zobaczymy też flagę narodową na rondzie pod Zamkiem, ponieważ właśnie na 11 listopada zaplanowano odsłonięcie lubelskiego Masztu Niepodległości, czyli 35-metrowej konstrukcji postawionej na rondzie im. Romana Dmowskiego, na którym ma powiewać flaga Polski.

d4i0j1w

11 listopada w Lublinie – Bieg Niepodległości

W stulecie niepodległości po raz drugi w Lublinie odbędzie się Bieg Niepodległości z cyklu CITY TRAIL, a więc bieg przełajowy na 5 km organizowany na szlaku nad Zalewem Zemborzyckim. Główny bieg rozpocznie się 11 listopada o godz. 11:11, ale już o 9:30 imprezę zapoczątkują biegi dla dzieci.

Obchody 11 listopada 2018 w Lublinie – wydarzenia towarzyszące

Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę uczczone zostanie podczas koncertu w Bazylice Ojców Dominikanów, który rozpocznie się 11 listopada o 20.15. Wydarzenie pod nazwą "O wolności. Koncert w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości" zorganizowało Muzeum Lubelskie w Lublinie. Weźmie w nim udział Łukasz Jemioła, zespół instrumentalny oraz kwartet smyczkowy Ladies Quartet.

Kolejnym wydarzeniem muzycznym z okazji Narodowego Święta Niepodległości 2018 jest koncert-widowisko "A to Polska właśnie!" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, który odbędzie się w lubelskie filharmonii o godz. 11.00.

W związku z obchodami Święta Niepodległości 2018 w Lublinie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

d4i0j1w

Podziel się opinią

Share
d4i0j1w
d4i0j1w
Więcej tematów