Święto Dziękczynienia. Kiedy wypada i jaka jest jego historia?

Dzień Dziękczynienia jest jednym z najważniejszych świąt, obchodzonych przez amerykanów. Każdego roku wypada ono w tym samym terminie - w czwarty czwartek listopada. Tuż po nim celebrowane jest natomiast "święto zakupów", czyli Black Friday. Jaka jest historia Święta Dziękczynienia i dlaczego indyk jest jego symbolem?

Święto Dziękczynienia. Kiedy wypada w 2023? Jaka jest jego historia?
Święto Dziękczynienia. Kiedy wypada w 2023? Jaka jest jego historia?
Źródło zdjęć: © Pexels

22.11.2023 | aktual.: 23.11.2023 08:11

Święto Dziękczynienia, czyli Thanksgiving Day to święto obchodzone powszechnie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Uroczystości z nim związane są jednak również organizowane w części krajów Europy i Azji. Dla amerykanów Święto Dziękczynienia jest dniem wolnym od pracy.

Kiedy jest Święto Dziękczynienia?

Święto Dziękczynienia jest w Stanach Zjednoczonych obchodzone w czwarty czwartek listopada. W 2023 roku uroczystość ta wypada więc 23 listopada. Co ciekawe, w Kanadzie, co roku odbywa się ono wcześniej - w drugi poniedziałek października. Również w pozostałych krajach, w których obchodzone jest "święto indyka" jego termin rzadko pokrywa się z tym amerykańskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Święto Dziękczynienia 2023. Jaka jest jego historia?

Dzień Dziękczynienia jest obchodzony na pamiątkę pierwszych dożynek, zorganizowanych przez mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku. Kolonia Plymouth była jedną z pierwszych, udanych prób osadniczych w Ameryce Północnej. Przez wiele lat Święto Dziękczynienia było powiązane z pamiątką wspomnianych dożynek z połowy XVII wieku. Popularność tego dnia sprawiła, że prezydent Abraham Lincoln w 1863 roku ustanowił go świętem państwowym, obchodzonym w czwarty czwartek listopada.

Święto Dziękczynienia jest przez amerykanów obchodzone w huczny, ale również tradycyjny sposób. Jednym z jego symboli, a jednocześnie elementów, których nie może zabraknąć na stołach, jest indyk. Dlaczego to właśnie ten gatunek jest tradycyjnie spożywany podczas Dnia Dziękczynienia? Jedna z teorii wskazuje, że w czasie pierwszych spotkań osadników z rdzennymi ludami Ameryki Północnej serwowano wołowinę oraz wspomniany drób. Inna - że indyk stał się symbolem święta ze względu na powszechne występowanie.

Święto Dziękczynienia a Black Friday. Jak są ze sobą powiązane?

Tuż po Święcie Dziękczynienia obchodzony jest Black Friday - znany w Polsce również jako Czarny Piątek. To komercyjne święto, wywodzące się ze Stanów Zjednoczonych, które obecnie ma międzynarodowy wymiar. Początki Black Friday bezpośrednio wiążą się z Dniem Dziękczynienia.

Tuż po nim przedsiębiorcy rozpoczynali bowiem okres przedświątecznych wyprzedaży, co wiązało się z chaosem na drogach oraz tłumami w sklepach. W 1961 roku policjanci z Filadelfii określili ruch panujący wówczas w sklepach i przed nimi mianem Czarnego Piątku. W XXI wieku dzień ten obchodzony jest niemal na całym świecie - często w formie przedłużonej, jako Black Week lub nawet Black Month.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)