Trwa ładowanie...

Świdnica. Śledztwo ws. kampanii uderzającej w sąd jednak zostało wszczęte

Prokurator Okręgowy w Świdnicy uchylił decyzję Prokuratury Rejonowej i wszczął postępowanie w sprawie znieważenia tamtejszego sądu w trakcie kampanii billboardowej. Śledztwo dotyczy kampanii "Sprawiedliwe sądy", sfinansowanej przez Polską Fundację Narodową.

Share
Świdnica. Śledztwo ws. kampanii uderzającej w sąd jednak zostało wszczęte
Źródło: PAP
d25rrbr

Jedno z haseł odnosiło się do sprawy skazanego za pedofilię Tomasza Ł. ze Świdnicy. Mężczyzna został zwolniony z odbywania całości kary z powodu złego stanu zdrowia. Gdy wyszedł z więzienia, mimo postępującej choroby, ponownie zgwałcił osobę nieletnią. Według autorów billboardu, za zwolnienie go z więzienia odpowiadał świdnicki sąd. W rzeczywistości nie miał z tą decyzją nic wspólnego.

Jeden z mieszkańców Świdnicy uznał, że Polska Fundacja Narodowa swoim działaniem zniesławiła miejscowy sąd i złożył w tej sprawie zawiadomienie w prokuraturze. W grudniu 2017 roku śledczy odrzucili wniosek o wszczęcie śledztwa, tłumacząc, że sąd (jako instytucja) może dochodzić swoich praw i nie ma interesu społecznego, który uzasadniałby interwencję prokuratora.

Wobec argumentacji prokuratury, świdnicki sąd postanowił złożyć zażalenie na jej decyzję. 27 sierpnia zażalenie sądu rozpatrzył Prokurator Okręgowy w Świdnicy. Ocenił, że decyzja o odmowie wszczęcia postępowania jest przedwczesna. Wszczęto śledztwo w sprawie zniesławienia oraz znieważenia organu konstytucyjnego. Prokurator rejonowy w Świdnicy Marek Rusin twierdzi, że jest ono na bardzo wczesnym etapie i nie informuje o jego szczegółach.

d25rrbr

Źródło: TVN 24

Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25rrbr

Podziel się opinią

Share
d25rrbr
d25rrbr
Więcej tematów