Trwa ładowanie...
d38cxk5

Świadczenia dla polskich ofiar II wojny światowej. Niemieckie władze muszą zapłacić odszkodowanie

Ofiary wojny w Polsce nie wiedziały, że od 2004 roku przysługują im wyższe świadczenia wojenne. Sąd orzekł, że winne są władze Badenii-Wirtembergii i nakazał im wypłacenie zaległych pieniędzy. Osoby uprawnione muszą jednak złożyć osobny wniosek.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odszkodowania dla Polaków za II wojnę światową
Odszkodowania dla Polaków za II wojnę światową (Wikimedia Commons CC0)
d38cxk5

Wyrok dotyczy ośmiu poszkodowanych urodzonych w latach 1930-1936 w Polsce, na terenie ówczesnego województwa pomorskiego, oddzielającego terytorium Rzeszy Niemieckiej od Prus Wschodnich. Ich rodzice posiadali do 1920 roku obywatelstwo niemieckie, a następnie, po przyznaniu tych ziem Polsce, stali się obywatelami polskimi.

Po napadzie Niemiec na Polskę w 1939 roku i aneksji Pomorza do Trzeciej Rzeszy, sześcioro z tej grupy powodów zostało wpisanych na "volkslistę", uzyskując tym samym ponownie obywatelstwo niemieckie. Dwoje pozostałych, mających polskie pochodzenie zostało w drodze wyjątku uznanych przez ministerstwo pracy i spraw socjalnych za uprawnionych do świadczeń.

Z komunikatu wynika, że wszyscy wnioskodawcy pod koniec wojny doznali ciężkich obrażeń wskutek nalotów lotniczych, ostrzału artyleryjskiego i min, a część z nich stała się inwalidami. Wszyscy otrzymywali od lat 70. i 80. niemieckie świadczenia dla osób poszkodowanych podczas wojny.

d38cxk5

Informację o wyroku, który zapadł 21 czerwca, opublikowano już na stronie internetowej sądu.

Niższe świadczenia dla Europy Wschodniej

Świadczenia dla osób mieszkających w Europie Wschodniej wypłacane były w ograniczonym zakresie. Dopiero w grudniu 2008 roku Trybunał Sprawiedliwości UE uznał system niepełnych wypłat za niezgodny z prawem.

d38cxk5

Zdaniem Trybunału, mieszkańcom krajów wschodnioeuropejskich, od wstąpienia ich krajów do UE w 2004 roku przysługują świadczenia w pełnym zakresie, w tym także wyrównanie rentowo-emerytalne. Osoby uprawnione muszą jednak złożyć osobny wniosek.

Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych? - zobacz

Sąd uznał, że władze Badenii-Wirtembergii nie dopełniły nałożonego na nie przez federalne ministerstwo pracy obowiązku poinformowania zainteresowanych o możliwości zwiększenia świadczeń. Autorzy skargi dowiedzieli się o tej możliwości dopiero po latach od adwokata. Władze w Stuttgarcie uznały ich wnioski, odmówiły jednak wypłacenia zaległych świadczeń. Rząd Badenii-Wirtembergii oświadczył, że musi przeanalizować treść wyroku zanim zdecyduje o ewentualnym odwołaniu się.

d38cxk5

Dwie osoby zmarły w trakcie procesu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Przeczytaj także:

Co drugi Niemiec chce wycofania amerykańskich oddziałów z RFN

d38cxk5

Poważne skutki ekonomiczne wycofania dwóch brygad USA z Niemiec

Zobacz także: Michał Żebrowski do narodowców: masz za dużo siły? To wygraj dla Polski medal w boksie

d38cxk5

Podziel się opinią

Share
d38cxk5
d38cxk5
Więcej tematów