Suski nt. żydowskich roszczeń: nie będzie ustawy ws. 447 Just
Podczas kampanii wyborczej do Europarlamentu czołowi politycy PiS zapewniali, że Polska nie zapłaci roszczeń ze strony Izraela ws. mienia bezspadkowego. Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski zapowiedział, że w związku z ustawą 447 Just nie powstaną żadne regulacje prawne zabezpieczające polski majątek.
- Analizy prawne wskazują, że nie ma podstaw, a USA powiedziały, że ustawa 447 ma służyć celom informacyjnym. Wydaje się, że nie są potrzebne żadne rozwiązania (ustawowe - red.), bo ustawy innych krajów w Polsce nie obowiązują - powiedział na antenie Radia Plus.
Poseł PiS dodał, że w sprawie amerykańskiej ustawy "odbyły się poważne konsultacje" i wynikało z nich, że "chyba nie ma potrzeby" sankcjonować kwestii żydowskich roszczeń prawnie. - Nie widzę zresztą jakiejś ekspansji. Ambasador USA powiedziała, że to nie jest jakakolwiek próba wysuwania roszczeń wobec Polski. Ona dotyczy tylko raportu dla Kongresu USA, który nie będzie zawierał żadnych prawnych czy finansowych zobowiązań dla kogokolwiek - przekonywał.
Przypomnijmy, kwietniu 2018 r. Kongres USA przyjął tzw. ustawę 447, zwaną również Just Act, która przyznaje Departamentowi Stanu prawo do wspomagania organizacji międzynarodowych zrzeszających ofiary Holokaustu, a także – co najważniejsze – udzielenia im pomocy w odzyskaniu żydowskich majątków bezdziedzicznych.
Jak wynika z tajnej notatki MSZ, autorstwa ambasadora Polski w Izraelu Jacka Chodorowicza, rząd amerykański czyni nieformalne starania w celu realizacji żydowskich roszczeń. Redaktor Stanisław Michalkiewicz, który dotarł do pisma polskiego dyplomaty, donosił, że mają one nabrać charakteru formalnego po wyborach parlamentarnych. Wysokość roszczeń jest szacowana na 30 mld dolarów.
Źródło: Radio Plus
Zobacz także: Marek Belka wskazuje przyczyny zwycięstwa PiS
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl