Trwa ładowanie...

Michalkiewicz ujawnia tajną notatkę MSZ. Chodzi o zwrot majątków

Według notatki, do której dotarł prawicowy publicysta Stanisław Michalkiewicz, kwestia restytucji mienia żydowskiego wróci po wyborach parlamentarnych w Polsce. Do tej pory strona amerykańska liczy na porozumienie z Żydami na stopie nieformalnej.

Michalkiewicz ujawnia tajną notatkę MSZ. Chodzi o zwrot majątkówŹródło: TV ASME
dmp1qtj
dmp1qtj

Notatka pochodzi z 25 października ubiegłego roku. Dotyczy rozmowy, która odbyła się w MSZ z udziałem ambasadora Jacka Chodorowicza, pełniącego również funkcję pełnomocnika ministra spraw zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską z Thomasem Yazdgerdim - jego amerykańskim odpowiednikiem. Jak tłumaczył Michalkiewicz, dokument zawiera swego rodzaju harmonogram działań polskiej i amerykańskiej dyplomacji ws. restytucji mienia.

- Rozmówca pana Chodorowicza konsekwentnie podkreślał, że zdaje sobie sprawę, iż sprawa restytucji musi być rozpatrywana w horyzoncie czasowym 2019 r., jako roku wyborczego w Polsce, z podstawowym terminem w postaci wyborów do parlamentu na jesieni 2019 r. Podkreślił, że strona amerykańska jest zainteresowana, aby w okresie do wyborów parlamentarnych w Polsce, a jednocześnie do momentu przekazania do Kongresu raportu w ramach ustawy Just 447, strona polska w konkretny sposób posunęła kwestię restytucji do przodu - mówił.

Zwrot mienia "pod stołem?"

Michalkiewicz twierdzi, że amerykański dyplomata naciskał na podjęcie rozmów z przedstawicielami społeczności żydowskiej, a także rozpoczęcie negocjacji finansowych i ustalenie konkretnych kwot rekompensat. - Strona amerykańska nie spodziewa się działań legislacyjnych w określonym wyżej horyzoncie czasowym (przed wyborami - red.), natomiast uważa za możliwe konkretne rozmowy i działania nie mające wymiaru publicznego i formalnego - poinformował publicysta.

Zobacz także: Gen. Różański odpowiada Macierewiczowi. Niespodziewana deklaracja

Zdaniem Stanisława Michalkiewicza, chodzi o "przeforsowanie takiego ustawodawstwa, które żydowskim roszczeniom nadałoby pozory legalności". Publicysta zacytował również wnioski, które po spotkaniu z Yazdgerdim ambasador Chodorowicz.

dmp1qtj

- Nie ma przesłanki, by sądzić, że zbliżające się wybory do Kongresu USA i ewentualne przejęcie Izby Reprezentantów przez demokratów, mogłoby zmienić aktualne proporcje między liczbą kongresmenów nieprzychylnych i przychylnych Polsce w kontekście restytucji mienia żydowskiego, co może mieć realne konsekwencje dla procedowania spraw istotnych dla współpracy bilateralnej polsko-amerykańskiej - przeczytał.

Robert Winnicki z Konfederacji oświadczył, że złożył w tej sprawie interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego. Zadał w niej szefowi rządu 14 pytań, m.in. o naciski ws. żydowskich roszczeń zarówno na rząd Beaty Szydło, jak i gabinet obecnego premiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmp1qtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmp1qtj
Więcej tematów