Superinfekcja. Czy podwójne zakażenie jest możliwe?
Superinfekcja, czyli podwójne zakażenie koronawirusem i grypą. To bardzo realne niebezpieczeństwo w okresie jesienno-zimowym. Czy może dojść do podwójnego zakażenia?
Czy realne jest zakażenie się aż dwoma patogenami, tj. koronawirusem i zwykłą grypą?Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Stanforda (Stany Zjednoczone), jest to bardzo możliwe. Uczeni przeanalizowali wyniki badań grupy liczącej 57 osób, u których wyryty został COVID-19 i okazało się, że w tym samym czasie część z nich zakażona była innymi patogenami wywołującymi zakażenia dróg oddechowych (m.in. wirusami grypy typu A i B, wirusem RSV, adenowirusami).
Zdaniem lekarzy, zakażenie COVID-19 sprzyja innym infekcjom. W przypadku, gdy dochodzi do infekcji dwoma patogenami jednocześnie, mówimy o współzakażeniu lub koinfekcji. Gdy do istniejącej już infekcji dochodzi inne zakażenie, mówimy o superinfekcji.
Superinfekcja i jej skutki
Wirusolodzy są zgodni co do tego, że u tej samej osoby może dojść do jednoczesnego zakażenia koronawirusem i wirusem grypy. Podwójne zakażenie może być niebezpieczne dla osób przewlekle chorych, u których zwiększa się ryzyko pojawienia się powikłań, a w niektórych przypadkach nawet śmierci.
- Koronawirus i wirus grypy bardzo się od siebie różnią i praktycznie nie mają części wspólnych. Nie musimy się zatem obawiać, że powstanie jakaś hybryda. Efektem może być jednak cięższy przebieg choroby. To dwa bardzo niebezpieczne patogeny – ostrzega wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagielońskiego, informuje Radio Zet.
W przypadku infekcji wirusowych i bakteryjnych jest nieco inaczej. Zdaniem prof. Flisiaka - mogą one znacznie osłabić organizm i przyczynić się do znacznie cięższego przebiegu choroby. Wirusy i bakterie bowiem mają zupełnie inne drogi zakażenia, inne miejsca namnażania i atakują inne typy komórek. Tym samym efekt ich działania – w przypadku podwójnego zakażenia – jest zwielokrotniony, pisze Radio Zet.
Superinfekcja. Hybryda koronawirusa i grypy
– U tej samej osoby może dojść do jednoczesnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy, ale obydwa patogeny na szczęście nie mogą się połączyć i stworzyć hybrydy. Taka wymiana materiału genetycznego jest możliwa jedynie między blisko spokrewnionymi koronawirusami – tłumaczy prof. Pyrć. I dodaje: – Wirusy mogą między sobą wymieniać materiał genetyczny tylko wtedy, jeśli są ze sobą bardzo blisko spokrewnione. Hybrydę mogą zatem utworzyć dwa blisko ze sobą spokrewnione koronawirusy, które zakaziły tę samą osobę.
Szczepionka przeciw grypie
Lekarze przekonują, że zaszczepienie się przeciwko grypie, pneumokokom oraz meningokokom, w czasie pandemii koronawirusa - ma sens. Może nas to uchronić nie tylko przed superinfekcją, ale również przed groźnymi powikłaniami.