Trwa ładowanie...

Czystki w Polska Press. Zwolniono redaktorów naczelnych

W czwartek doszło do zwolnienia trzech szefów dzienników należących do Polska Press. Wypowiedzenia otrzymali Jerzy Sułowski z "Gazety Krakowskiej", Marek Twaróg z "Dziennika Zachodniego" i Stanisław Sowa z "Nowin".

Share
Sułowski odwołany ze stanowiska naczelnego "Gazety Krakowskiej"Sułowski odwołany ze stanowiska naczelnego "Gazety Krakowskiej"Źródło: Materiały prasowe Polska Press
d4k045t

W czwartek doszło do zwolnień trzech redaktorów naczelnych tytułów należących do Polska Press. Wypowiedzenie otrzymał m.in. Jerzy Sułowski, który zajmował to stanowisko od lutego 2018 roku.

"Jerzy Sułowski rozstaje się z firmą za porozumieniem stron. Jerzy, dziękujemy Ci za Twój profesjonalizm, serce i zaangażowanie w rozwój wydawnictwa i Oddziału w Krakowie" - czytamy w wiadomości wysłanej do pracowników Polska Press.

Na czele "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" od 1 maja stanie Wojciech Mucha, który przez 9 lat pracował w "Gazecie Polskiej".

d4k045t

W lipcu 2020 roku zakończył współpracę z tym tytułem. Jak wtedy argumentował: "Chcę się poświęcić własnym projektom, oczywiście nie rezygnuję z dziennikarstwa, jednak chyba już w innej formie niż doraźna, gazetowa".

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Pogoda zwiększy zagrożenie. Padły dwie daty

Dotychczasowy naczelny "Gazety Krakowskiej" pracę dziennikarską rozpoczynał w 1985 roku w "Echu Krakowa". W latach 1995-2007 Sułowski związany był z "Super Expressem", gdzie pełnił m.in. funkcję zastępcy redaktora naczelnego, a także stworzył i zarządzał redakcją Super Expressu w Nowym Jorku. Z Polska Press i "Gazetą Krakowską" związany był od 11 lat.

d4k045t

Naczelny "Dziennika Zachodniego" zwolniony

Zaledwie kilka godzin wcześniej informowaliśmy o czwartkowym zwolnieniu Marka Twaroga, redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego.

Jak skomentował na Twitterze Marcin Zasada, dziennikarz gazety: "Politycznym czynownikom uschną kiedyś ręce za to, co zrobili i robią z mediami w Polsce".

Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że nowym redaktorem naczelnym "Dziennika Zachodniego" zostanie Grzegorz Gajda z TVP Katowice. Obowiązki ma przejąć już 1 maja.

- Jesteśmy zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się tego, że pierwszy będzie właśnie Marek. Wszyscy w redakcji "siedzą jak na szpilkach". Obawiamy się, że zacznie się wskazywanie tematów niczym w TVP1 - powiedział nam anonimowo przedstawiciel redakcji "DZ".

d4k045t

Twaróg był redaktorem naczelny "Dziennika Zachodniego" od 2010 roku. Wcześniej przez trzy lata pełnił tę funkcję także w "Gazecie Wrocławskiej".

Jak nieoficjalnie ustaliła Wirtualna Polska, w czwartek ze stanowiskiem miał pożegnać się także redaktor naczelny "Dziennika Łódzkiego". Wysłaliśmy pytania w tej sprawie, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi.

Naczelny "Nowin" z wypowiedzeniem

W czwartek wieczorem Wirtualna Polska ustaliła również, że "za porozumieniem stron" z rzeszowskim dziennikiem "Nowiny" rozstał się naczelny Stanisław Sowa, który w zawodzie dziennikarza pracował od początku lat '90.

"Informujemy, że od 1 maja 2021 r. nowym redaktorem naczelnym 'Nowin' zostaje Arkadiusz Rogowski. Stanisław Sowa odchodzi z firmy za porozumieniem stron. Stanisław, dziękujemy Ci za wiele lat pracy w wydawnictwie, Twoje zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój oddziału i gazety" - napisał zarząd Polska Press w komunikacie wysłanym do pracowników.

d4k045t

Arkadiusz Rogowski od 2016 roku związany jest z lokalnym oddziałem Telewizji Polskiej.

Obajtek: Nie będzie zwolnień

Przypomnijmy, że podczas kwietniowego spotkania prezesa Orlenu z przedstawicielami Komisji Międzyzwiązkowej Związków Zawodowych w Polska Press padła deklaracja, że zwolnień w spółce nie będzie.

- Nie są planowane zwolnienia wśród pracowników Polska Press. PKN Orlen jako właściciel spółki będzie przestrzegał zasad wynikających z prawa prasowego i nie zamierza ingerować w treści dziennikarskie publikowane w tytułach wydawanych przez Polska Press - oznajmił wtedy Obajtek.

Szef Orlenu zapewnił także, że poprawią się warunki pracy w firmie, a także "podjęte zostaną działania mające na celu doprowadzenie do zwiększenia przychodów spółki Polska Press, a docelowo standard świadczeń socjalnych i pozapłacowych w spółce Polska Press zostanie zrównany z poziomem tych standardów w Grupie Orlen".

d4k045t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k045t
d4k045t
Więcej tematów