Redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg zwolniony. Zmiany w Polska Press
Marek Twaróg, redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego", został w czwartek zwolniony. Informację w tej sprawie przekazał Marcin Zasada, dziennikarz gazety należącej do Grupy Polska Press.
"Marek Twaróg był najlepszym naczelnym 'Dziennika Zachodniego', a miałem ich w tej gazecie pięciu. Dodam tylko, że politycznym czynownikom uschną kiedyś ręce za to, co zrobili i robią z mediami w Polsce" - napisał na Twitterze Marcin Zasada.
"Jawne lekceważenie postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie z 8 kwietnia 2021 r. w sprawie wstrzymania koncentracji" - stwierdził w komentarzu Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, nawiązując do decyzji sądu ws. wstrzymania transakcji sprzedaży grupy Polska Press państwowemu koncernowi Orlen.
Marek Twaróg zwolniony z "Dziennika Zachodniego"
Próbowaliśmy skontaktować się ze zwolnionym dziennikarzem, ale nie odbiera telefonu.
Z ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że nowym redaktorem naczelnym "Dziennika Zachodniego" zostanie Grzegorz Gajda z TVP Katowice.
- Obowiązki przejmie od 1 maja. Taki komunikat otrzymali pracownicy gazety - usłyszeliśmy od jednego z nich. - Jesteśmy zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się tego, że pierwszy będzie właśnie Marek. Wszyscy w redakcji "siedzą jak na szpilkach". Obawiamy się, że zacznie się wskazywanie tematów niczym w TVP1 - mówi nam anonimowo przedstawiciel redakcji "DZ".
Zobacz też: Dramatyczny apel Tadeusza Rydzyka. "Szokujące porównania mnie nie dziwią"
"Informujemy, że od 1 maja 2021 r. nowym redaktorem naczelnym 'Dziennika Zachodniego' zostaje Grzegorz Gajda. Marek Twaróg odchodzi z firmy. Marku, dziękujemy Ci za lata pracy w wydawnictwie oraz wkład i zaangażowanie w rozwój redakcji" - głosi komunikat władz koncernu Grupa Polska Press, do którego udało nam się dotrzeć.
Drugie oświadczenie informuje, że Dariusz Świąder i Magdalena Chudzikiewicz, Członkowie Zarządu Polska Press Sp. z o.o., złożyli rezygnację z zajmowanych w Zarządzie stanowisk.
"Zarząd Spółki pozostaje dwuosobowy, tj. Marcin Dec, Prezes Zarządu i Dorota Kania, Członek Zarządu. Magdo, Darku, bardzo Wam dziękujemy za Wasze zaangażowanie w budowanie i rozwój firmy. Doceniamy Wasz wkład w historię Polska Press i życzymy Wam powodzenia. Marcin Dec, Prezes Zarządu Dorota Kania, Członek Zarządu" - napisano.
Dorota Kania, członkini zarządu Polska Press ds. redakcyjnych, powiedziała portalowi Wirtualnemedia.pl, że chce się oprzeć na "osobach, które zna", i które mają zagwarantować "wzrost sprzedaży i odwiedzalności w internecie".
Grzegorz Gajda wcześniej był m.in. szefem Radia TOP w Katowicach, które w latach 90. należało do związkowców z "Solidarności", pracował w Radiu EM, a w Telewizji Polskiej przygotowywał materiały na antenę ogólnopolską.
Po decyzji ws. redaktora naczelnego śląskiego dziennika Polska Press również w redakcjach innych gazet i portali tej grupy wśród pracowników słychać głosy pełne obaw. - Naczelni zastanawiają się, kto będzie następny - mówi WP jeden z dziennikarzy z północnej Polski. Nie chce się ujawniać w obawie przed reakcją przełożonych. (Kilka godzin później odwołano redaktora naczelnego w Krakowie - przyp. red.).
Redaktor naczelny "Dziennika Zachodniego" Marek Twaróg zwolniony. Zmiany w Polska Press
"Ewidentnym nadużyciem jest wiązanie istnienia sektora górniczego i pomocy dla tego sektora z długofalową pomyślnością Śląska. To miraż, jaki lubią roztaczać związki górnicze, które żyją z ciągłej transformacji branży. Prawda jest taka, że Śląsk jest już o wiele dalej niż górnictwo, czako i Barbórka" - pisał Marek Twaróg w swoim ostatnim tekście na łamach "Dziennika Zachodniego". Informacje o zwolnieniu redaktora naczelnego tej gazety napłynęły dzień po tym, jak Twaróg w artykule zawarł też krytyczną diagnozę działań obozu Prawa i Sprawiedliwości wobec problemów Śląska.
Twaróg był redaktorem naczelny "Dziennika Zachodniego" od 2010 roku. Wcześniej przez trzy lata pełnił tę funkcję także "Gazecie Wrocławskiej".
Bodnar: może to naruszać gwarancję wolności słowa
- Zaskarżyłem decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów twierdząc, że nie dokonał rzetelnej analizy rynków właściwych, pominął rynek prasy, tylko skupił się na rynku reklamy i promocji. To wskazuje, że może to naruszać interesy Rzeczypospolitej w postaci gwarancji wolności słowa - powiedział w marcu w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Adam Bodnar, odnosząc się do zgody UOKiK-u na sprzedaż wydawnictw prasowych Orlenowi.
Prezes UOKiK-u zgodził się na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen na początku lutego. RPO w swym odwołaniu chciał, by sąd uchylił zgodę prezesa UOKiK. Dodatkowo - w oddzielnym wniosku - tę zgodę wstrzymał.