MEiN rezygnuje z likwidacji Polskiej Akademii Nauk? Resort komentuje
Jaka przyszłość czeka Polską Akademię Nauk? Na początku kwietnia w mediach pojawiły się doniesienia o tym, że MEiN zamierza zlikwidować PAN i powołać w jej miejsce Międzynarodową Akademię Kopernikańską. Do m.in. tej kwestii odniósł się w piątek wiceszef resortu, Włodzimierz Bernacki.
Na początku kwietnia pojawiały się doniesienia medialne o tym, że Ministerstwo Edukacji i Nauki ma mieć w planach likwidacji Polskiej Akademii Nauk. Jak podawał portal OKO.press, PAN miałoby zostać przekształcone w Narodowy Program Kopernikański (NPK). Dziennikarze ujawnili też fragment projektu ustawy, mającej wprowadzić tę zmianę. Takie posunięcie krytycznie ocenił prezes PAN, profesor Jerzy Duszyński.
Nie był w tym osamotniony. Pomysł został skrytykowany także przez wiele gremiów naukowych, m.in. Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz 26 komitetów Naukowych i Problemowych PAN - w tym Radę Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN.
W piątek sejmowa podkomisji ds. nauki i szkolnictwa wyższego rozpatrywała informację ws. powołania NPK i przyszłości Polskiej Akademii Nauk.
MEiN wycofuje się z likwidacji PAN? "Nie są prowadzone prace nad takim projektem"
Do tej kwestii podczas piątkowego posiedzenia komisji odniósł się wiceszef Ministerstwa Edukacji i Nauki, Włodzimierz Bernacki.
- Nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące prac w MEiN nad projektem, który nazywa się "Narodowy Program Kopernikański". Nie ma, nie prowadzone są prace w MEiN nad takim projektem. Proszę mi wierzyć - moja wiedza - jeszcze raz powtarzam - na temat tego projektu, jak wiedza również pracowników ministerstwa jest tą wiedzą z portalu (OKO.press - red.), który ujawnił, przekazał do publicznej wiadomości ten tekst i co więcej opatrzył go też odpowiednim komentarzem, co doprowadziło do szeregu, powiedziałbym dziwacznych zachowań - powiedział Bernacki.
Wiceszef MEiN mówił, że można poprowadzić jednak dyskusję na temat dokumentu, który ukazał się na łamach portalu.
- Ale nie jest to tekst, który otrzymałem ze strony Departamentu Nauki, którym się opiekuję - oznajmił.
Projekt ustawy likwidującej PAN? Pytania opozycji bez odpowiedzi
Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej usiłowała zasięgnąć informacji o projekcie, który otrzymał wiceszef MEiN, ale nie dostała odpowiedzi.
Z kolei Krystyna Szumilas (KO) odnosząc się do słów Bernackiego powiedziała, że "jest do mydlenie oczu opinii publicznej". - Pan minister Czarnek w mediach przyznał, że od jakiegoś czasu są prowadzone prace (...), że jest mowa o Narodowym Programie Kopernikańskim, że jest przygotowywany hołd na 550-rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, że nad szczegółami pracujecie - mówiła Szumilas. Dopytywała o to, w jaki sposób nowa instytucja będzie finansowana i wyraziła obawę, że pieniędzy może zabraknąć dla innych jednostek naukowych.
- Z jednej strony pan minister mówi, że w ministerstwie nie pracuje się nad żadnym dokumentem, że nic w tym temacie się nie dzieje, a z informacji, którą z ministerstwa dostajemy jest wyraźnie napisane, że to nie jest oficjalny dokument resortu, tylko materiał roboczy. No to ja się pytam, czy w ministerstwie jest materiał roboczy i pracuje się nad czymkolwiek, czy nie? - dopytywał natomiast Bogusław Wontor z Lewicy.
Projekt ustawy likwidującej PAN? "Klasyczny przykład kreowania faktów"
- Ten dokument czy ten tekst, który się pojawił w obiegu jest takim klasycznym przykładem powiedziałbym tworzenia czy kreowania faktów, które jednak pozostają tylko faktami medialnymi. Oficjalnie pragnę jeszcze raz teraz podkreślić - Departament Nauki MEIN, jak i te departamenty, które zajmują się pracami legislacyjnymi, a więc również departament prawny, nie prowadzą żadnych prac dotyczących tego, co umownie nazywamy tutaj Międzynarodową Akademią Kopernikańską - odpowiadał Włodzimierz Bernacki.
"Niedobrze, że projekt ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim został ujawniony"
Jak zaznaczył, "w planach MEiN nie ma projektu, nie ma też programu czy też nie ma intencji takich o to, które zmierzałyby do likwidacji PAN, wręcz przeciwnie". W jego ocenie jednak reforma PAN "powinna się dokonać".
Bernacki na początku kwietnia udzielił rónież wywiadu 'Gazecie Polskiej", w którym mówił m.in., że Międzynarodowa Akademia Kopernikańska będzie skoncentrowana na innych celach niż PAN.
- Niedobrze się stało, że projekt ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim został ujawniony, zanim oficjalnie mogliśmy go przedstawić środowisku naukowemu, i powiązany z rzekomą likwidacją PAN. Projekt ustawy jest bowiem na wstępnym etapie, jest jedną z wersji. Ostateczna propozycja będzie konsultowana z przedstawicielami środowiska. Obawiam się, że ktoś chciał w tę słuszną ideę uderzyć, wiążąc te kwestie z PAN - stwierdził wówczas.
Narodowy Program Kopernikański. Czarnek: to oznacza potrzebę wydania sporych pieniędzy
O Narodowym Programie Kopernikańskim wypowiadał się także minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W wywiadzie dla "Gazety Polskiej" zapewniał, że nie ma on nic wspólnego z PAN i stanowi "dodatkową płaszczyznę".
- Będzie to też hołd złożony jednemu z najwybitniejszych polskich naukowców w jego 550. urodziny. To ma być program, który pozwoli na skorzystanie także z dorobku naukowego polskich profesorów pracujących za granicą. (...) To zwiększy konkurencję w polskiej nauce i powinno przyczynić się do wzrostu jej notowań. To oznacza potrzebę wydania sporych pieniędzy. Zapewne nie odbędzie się to bezkosztowo – przekonywał Czarnek.
Robert Biedroń pozwany za słowa o Janie Pawle II. Stanowcza reakcja polityka
Źródło: PAP, OKO.press
Przeczytaj także: