PolskaStudenci apelują do kandydatów: usłyszcie nasz głos!

Studenci apelują do kandydatów: usłyszcie nasz głos!

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zaapelował do kandydatów na urząd prezydenta o przedstawienie poglądów na kwestie finansowania studiów w Polsce, otwarcia zawodów prawniczych i wyrównywania szans absolwentów na rynku pracy.

08.05.2010 | aktual.: 10.05.2010 15:27

W sobotę w sali plenarnej Sejmu odbyły się uroczystości 15-lecia Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Organizacja ta jest ustawowym reprezentantem studentów, zrzeszającym kilkaset samorządów studenckich polskich uczelni. Uroczyste posiedzenie studenckiej organizacji otworzył wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski.

Parlament przyjął uchwałę, w której zwrócił się do kandydatów na urząd prezydenta "o wprowadzenie do programów wyborczych problemów młodego pokolenia Polaków".

Studenci apelują, by kandydaci na prezydenta przedstawili poglądy na takie kwestie jak: finansowanie studiów w Polsce, otwarcie zawodów prawniczych, wyrównywanie szans absolwentów na rynku pracy, zniżki na przejazdy komunikacją publiczną oraz pomoc materialną dla studentów.

"Liczymy na poważną dyskusję z kandydatami na prezydenta o naszych problemach (...). Mamy nadzieję, że nowy Prezydent RP będzie miał dla nas propozycje pozwalające myśleć z optymizmem w przyszłość" - napisali studenci w uchwale.

Podczas posiedzenia Parlament Studentów RP przedstawił także swoje stanowisko dotyczące przygotowywanej przez rząd nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. "Upodmiotowienie studentów w systemie szkolnictwa wyższego winno być podstawowym założeniem wszelkich procesów, zmian oraz reform w obszarze edukacji wyższej" - napisali studenci w uchwale.

Ich zdaniem, przygotowywana nowelizacja (jej projekt obecnie jest na końcowym etapie konsultacji społecznych) powinna zabezpieczać studenta "przed nieuczciwymi praktykami ze strony uczelni". Studenci chcą wprowadzenia m.in. "powszechnych i szczegółowych umów dotyczących świadczenia usług edukacyjnych zawieranych między studentami i uczelniami" oraz "katalogu świadczeń edukacyjnych, za który uczelnie mogą pobierać opłaty". Studenci chcą także otrzymywać odsetki ustawowe od nieterminowo wypłacanych świadczeń oraz wprowadzić obowiązkowe szkolenia dla studentów I roku z podstaw prawa o szkolnictwie wyższym oraz praw i obowiązków studenta.

Ponadto Parlament Studentów RP proponuje likwidację zasady przywiązania studenta do uczelni, którą wprowadza art. 171 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. - Ten przepis mówi, że student nie może opuścić danej uczelni dopóki nie wywiąże się ze wszystkich zobowiązań. To często prowadzi do tego, że uczelnia w nieuzasadniony sposób przetrzymuje dokumenty, przez co nie może on dalej kontynuować studiów (...) Chodzi o to, by w tym zakresie uwolnić studenta z administracyjnych więzów - wyjaśniał przewodniczący Parlamentu Studentów RP Bartłomiej Banaszak.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Zbigniew Marciniak zapewnił, że postulaty Parlamentu Studentów RP zostaną wzięte pod uwagę. - Głos środowiska studenckiego jest dla resortu ogromnie ważny, musimy go teraz szczegółowo przeanalizować - powiedział Marciniak.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół, rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki, europoseł SLD, b. przewodniczący Parlamentu Studentów RP Wojciech Olejniczak.

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej jest ogólnokrajowym przedstawicielstwem wszystkich samorządów studenckich. Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym reprezentuje środowisko studenckie przed organami Państwa Polskiego oraz opiniuje akty prawne dotyczące studentów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)