Trwa ładowanie...
d2fp2ck

Stronnictwo Pracy

Członkowie, liderzy, sondaże
iStock
Źródło: iStock

Stronnictwo Pracy, zarejestrowane pierwotnie jako Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy, powstało w 1989 roku. Nawiązuje do wolnościowych tradycji chadeckiej partii o tej samej nazwie, która działała w latach 1937–1950 (w kraju; do lat 90. na emigracji), a jej twórcami byli Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty i generał Józef Haller. Kandydaci ChDSP w wyborach samorządowych 1990 zdobyli aż 200 mandatów.

Stronnictwo Pracy - program

Program Stronnictwa Pracy bazuje na katolickiej nauce społecznej. Partia ma w swoim statucie m.in. wspieranie instytucji rodziny oraz ochronę godności i praw naturalnych człowieka. W latach 90. pod szyldem tego ugrupowania próbowano zjednoczyć polską prawicę. W 2001 roku Stronnictwo Pracy zawiązało koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, gdzie w późniejszych latach przeszło wielu działaczy SP, np. poseł Tomasz Latos.

Politycy Stronnictwa Pracy

Politycy Stronnictwa Pracy, m.in. Zbigniew Wrzesiński i Stefan Pastuszewski, bezskutecznie startowali w wyborach parlamentarnych 2001, 2005 i 2007 oraz w wyborach europarlamentarnych 2004. W 2010 roku SP poparło kandydaturę Marka Jurka z Prawicy Rzeczypospolitej na prezydenta Polski.

W 2015 i 2018 roku ugrupowanie również miało swoich kandydatów w wyborach. W roku 2019 Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Komitet Wyborczy Stronnictwa Pracy przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Nie zgromadził on jednak odpowiedniej liczby podpisów, by móc wystawić kandydatów w którymkolwiek z okręgów.

d2fp2ck
Stronnictwo Pracy
Główna siedziba

ul. Franciszkańska 6, 00-214 Warszawa

Rok założenia

1989

Ideologie

chrześcijańska demokracja

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fp2ck
d2fp2ck
d2fp2ck
Więcej tematów
d2fp2ck

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj