Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli i "okrągły stół". Pierwsza Dama nie weźmie udziału w obradach. Będzie delegacja

Jak ustaliła Wirtualna Polska w Pałacu Prezydenckim, Agata Kornhauser-Duda – wbrew pojawiającym się pogłoskom – nie weźmie udziału w obradach "okrągłego stołu" ws. systemu edukacji. Wedle naszych informacji, prezydent Andrzej Duda wyznaczył już swoją delegację.

Strajk nauczycieli i "okrągły stół". Pierwsza Dama nie weźmie udziału w obradach. Będzie delegacjaŹródło: Kancelaria Prezydenta RP, fot: Kancelaria Prezydenta RP
d1ujgvn
d1ujgvn

– Nic mi o tym nie wiadomo – odpowiada Wirtualnej Polsce minister Błażej Spychalski. Rzecznika głowy państwa pytamy o to, czy Pierwsza Dama będzie obradować przy organizowanym przez rząd "okrągłym stole". Obrady mają się odbyć w piątek na PGE Narodowym w Warszawie.

Para Prezydencka PAP
Para Prezydencka Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell

Biuro Kancelarii Prezydenta podkreśla, że Agata Kornhauser-Duda "nie uczestniczy w dyskusjach politycznych w przestrzeni medialnej, jak również nie komentuje doniesień medialnych; prosi o uszanowanie tego stanowiska".

Jednocześnie urzędnicy KPRP podkreślają, że "Pierwsza Dama wyraża zaniepokojenie strajkiem i eskalacją konfliktu podczas egzaminów". "Pierwsza Dama ma nadzieję, że rozmowy okrągłego stołu zaproponowane przez premiera Mateusza Morawieckiego na okres poświąteczny przyniosą rozwiązanie, które zakończy strajk" – czytamy w stanowisku Kancelarii.

Zobacz także: Okrągły stół ws. edukacji na Stadionie Narodowym. Minister zdradza szczegóły

Według informacji WP, para prezydencka zdecydowała się wyznaczyć delegację – będą to doradcy Andrzeja Dudy w sprawach edukacji. Jak słyszymy, delegacji przy "okrągłym stole" będzie przewodniczyć prof. Andrzej Waśko.

d1ujgvn

To były wiceminister edukacji w pierwszym rządzie PiS. Od 2017 roku Waśko doradza prezydentowi ws. wdrażania reformy oświaty.

W Pałacu Waśko jest niezwykle ceniony; dlatego ustalono, że to on właśnie będzie "głosem prezydenta" podczas piątkowych obrad.

Okrągły stół ws. oświaty. Rząd pewny swego

Premier Mateusz Morawiecki po fiasku rozmów związków nauczycielskich z rządem zaproponował zorganizowanie po świętach Wielkiej Nocy "okrągłego stołu" na temat oświaty. Mówił, że do dyskusji chce zaprosić środowiska nauczycielskie, ekspertów, pedagogów, wychowawców, ale także rodziców, związkowców i pracodawców.

d1ujgvn

– To ma być nowe otwarcie i pokazanie, że chcemy rozmawiać – mówią przedstawiciele rządu.

Kancelaria Premiera – jak słyszymy – przed piątkowymi rozmowami czuje się pewnie.

Dzięki specjalnej nowelizacji prawa oświatowego, którą przygotował rząd – a która zostanie w trybie błyskawicznym uchwalona przez Sejm – PiS nie dopuści do tego, by egzaminy maturalne się nie odbyły.

Strajk nauczycieli. Pierwsza Dama nie chciała rozmawiać z Anną Zalewską

Rozwiązanie przygotowane przez rząd ma pełne poparcie Pałacu Prezydenckiego – słyszymy już teraz.

d1ujgvn

Prezydent wspiera również ideę "okrągłego stołu" ws. systemu edukacji. – Wszelkie rozmowy i działania, które zmierzają do rozwiązania spornych sytuacji, mogą liczyć na wsparcie ze strony Kancelarii Prezydenta RP czy samego pana prezydenta – deklaruje prezydencki minister Adam Kwiatkowski.

Na zapleczu Kancelarii ws. oświaty aktywnie działa Pierwsza Dama, z zawodu nauczycielka.

Jak ujawniliśmy w Wirtualnej Polsce kilka dni temu, Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z Jarosławem Kaczyńskim na temat sytuacji w oświacie. Według informacji WP, małżonka prezydenta zwróciła prezesowi PiS uwagę na niskie pensje nauczycieli. Kaczyński miał odpowiedzieć: – Na spełnienie postulatów ZNP nie ma pieniędzy.

Świadkami – jak słyszymy – krótkiej rozmowy, było kilka osób.

d1ujgvn

Według infomacji Wirtualnej Polski, rozmowa Pierwszej Damy z prezesem PiS odbyła się "przy okazji" – podczas spotkania o charakterze bardziej prywatnym, niż oficjalnym. Krótka dyskusja między Dudą a Kaczyńskim zawiązała się – jak słyszymy – kilkanaście dni temu. Jej inicjatorką – jak się dowiadujemy – była sama małżonka głowy państwa.

Informator WP: – Pierwsza Dama zwróciła uwagę prezesowi na niskie pensje nauczycieli. W stanowczy sposób zakomunikowała, że nauczyciele zarabiają za mało i trzeba coś z tym zrobić. Prezes Kaczyński miał odpowiedzieć, że na spełnienie postulatów związków nauczycielskich nie ma po prostu pieniędzy.

d1ujgvn

Jak mówi rzecznik prezydenta Błażej Spychalski: – Pierwsza Dama popiera postulaty nauczycieli. Uważa, że ich zasadnicze wynagrodzenie musi wzrosnąć.

Agata Korhauser-Duda – przyznają to nasi rozmówcy z Kancelarii Prezydenta – spotkała się kilkanaście dni temu w Pałacu Prezydenckim z premierem Mateuszem Morawieckim. Nasi informatorzy twierdzą, że – wbrew temu, o czym pisały tabloidy – Pierwsza Dama nie rozmawiała z szefową MEN Anną Zalewską.

d1ujgvn

Jak twierdzą nasi rozmówcy, Pierwsza Dama nie odczuwała takiej potrzeby. "Po co miałaby rozmawiać?" – pyta retorycznie jeden z urzędników Kancelarii Prezydenta w rozmowie z WP, sugerując, że szefowa MEN – która po majowych wyborach do PE ma wyjechać do Brukseli – i tak na nic nie ma dziś wpływu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ujgvn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ujgvn
Więcej tematów