Trwa ładowanie...
d1hm60o

Strajk Kobiet. W sobotę kolejne protesty

28 listopada obchodzimy 102. rocznicę wywalczenia przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji protesty Strajku Kobiet odbędą się w miastach w całej Polsce. Sobotnia manifestacja odbywa się pod hasłem "W imię matki, córki i siostry".
Share
Strajk Kobiet. W sobotę kolejne protesty
Strajk Kobiet. W sobotę kolejne protestyŹródło: Getty Images
d1hm60o

"W 102. rocznicę naszej niepodległości idziemy w imię nas wszystkich - my, wnuczki tych, które wystukały sobie tę niepodległość parasolkami" - napisał na swoim Facebooku Strajk Kobiet. Symboliczną ilustracją wydarzenia jest głowa w policyjnym białym kasku, z błyskawicą na przyłbicy. To nawiązanie do wydarzeń z ostatnich protestów, na których policja użyła środków przymusu bezpośredniego.

"102 lata później znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw. Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc - Kaczyński, przestraszony wicepremier od bezpieczeństwa, wysyła na nas zamaskowanych członków jednostki antyterrorystycznej, żeby nas gazowali i bili. Policja porywa ludzi z demonstracji, bezprawnie zatrzymuje, bezprawnie legitymuje" - napisały organizatorki.

Strajk Kobiet przeciwko brutalności policji

Strajk Kobiet wyraził ubolewanie, że żaden z policjantów "nie odmówił wykonania bezprawnego rozkazu wydanego przez Jarosława Kaczyńskiego".

d1hm60o

"Chciałybyśmy świętować dzień, w którym kobiety 102 lat temu uzyskały prawo wyborcze. Niestety w ostatnich tygodniach polski rząd zrobił sobie z nas wrogów i traktuje jak swojego przeciwnika politycznego, zamiast jako suwerena, obywatelki i obywateli. Do tego nasyła na nas swoje służby - policyjne, tajniackie, propagandowych mediów, cały aparat państwa" - pisze Ogólnopolski Strajk Kobiet.

W Warszawie demonstracja rozpocznie się o godz. 15 i ruszy z "Ronda Praw Kobiet" (jeszcze nazywane Rondem Dmowskiego). Na liście wydarzeń znajdują się jednak także inne miasta, m.in. Kraków, Łódź i Wrocław. Ich lista jest stale aktualizowana na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Zobacz także: Tomasz Grodzki wygłosił orędzie. Marszałek Senatu o działaniach rządu ws. budżetu UE

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1hm60o

Podziel się opinią

Share
d1hm60o
d1hm60o
Więcej tematów