Fatalna pogoda po nowym roku. Jest najnowsza prognoza
Nowy Rok przyniesie Polsce ekstremalne warunki pogodowe. Czeka nas niszczycielska wichura i intensywne opady. Jest najnowsza prognoza pogody.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa północna jest w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad Północnym Atlantykiem, Wyspami Brytyjskimi i Morzem Barentsa, w strefie frontów atmosferycznych. Pozostały obszar kontynentu jest w zasięgu wyżu.
Polska południowa znajduje się w zasięgu wspomnianego wyżu, tylko na północy kraju zaznacza się wpływ niżów znad Morza Barentsa i Wysp Brytyjskich. Z zachodu napływa powietrze polarne morskie.
Początek 2025 roku zapowiada się wyjątkowo niekorzystnie pod względem pogody. Już w noc sylwestrowo-noworoczną spodziewany jest silny wiatr, który w górach i północnych województwach może osiągnąć siłę wichury. Dodatkowo w północnej części kraju wystąpią opady śniegu przechodzące w deszcz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekstremalne warunki pogodowe
W Nowy Rok (1 stycznia) sytuacja pogodowa będzie się pogarszać. Silny wiatr utrzyma się, szczególnie w północnej części kraju, gdzie towarzyszyć mu będą przelotne, ale intensywne opady deszczu.
Temperatura maksymalna wyniesie od 3 st. C na północnym wschodzie do 8 st. C w Małopolsce; chłodniej lokalnie w rejonach podgórskich około 1 st. C. Wiatr nad morzem będzie silny i okresami bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 70 km/h, nad morzem do 85 km/h, w Sudetach do 140 km/h, w Karpatach do 110 km/h, południowo-zachodni.
Apogeum niebezpiecznej aury nastąpi 2 stycznia, gdy nad południowym Bałtykiem przejdzie głęboki niż, przynosząc potężną wichurę i silne opady.
Porywy wiatru w całym kraju mogą osiągać 70-80 km/h, a miejscami nawet 90-100 km/h. Na Bałtyku spodziewany jest silny sztorm. Wichurze towarzyszyć będą przelotne opady deszczu przechodzące w śnieg, co spowoduje intensywne zawieje śnieżne. Temperatura będzie się gwałtownie zmieniać, rano osiągając nawet 10 stopni, a wieczorem spadając poniżej zera.