Trwa ładowanie...

Strajk Kobiet w Warszawie. Policja siłą wyprowadziła osoby sprzed TK

Do późnych godzin nocnych trwał Strajk Kobiet przed Trybunałem Konstytucyjnym. Osoby, które zostały po proteście i nie chciały się wylegitymować, policja usunęła siłą po 2. w nocy. Wśród nich była Marta Lempart.

Share
Strajk kobiet. Doszło do przepychanek z policją
Strajk kobiet. Doszło do przepychanek z policjąŹródło: PAP
d3js99a

Protestujący przed TK zostali wieczorem otoczeni przez policję. Demonstranci mogli opuścić tzw. kocioł jedynie po okazaniu dokumentu tożsamości. Część z nich nie zgodziła się tego zrobić. Po godz. 2 w nocy policja zaczęła ich wyprowadzać spod budynku przy użyciu siły. Protestujący stawiali bierny opór. Wśród nich była liderka ruchu Strajk Kobiet Marta Lempart.

Wyprowadzane osoby były wsadzane do furgonetek policyjnych.

Strajk Kobiet w Warszawie

Demonstracja pod TK rozpoczęła się w czwartek wczesnym wieczorem. Początkowo była planowana do godz. 21. Przedłużyła się jednak po tym, jak na teren TK wdarło się kilkoro demonstrantów. Zostali oni zatrzymani. Za ogrodzenie TK poleciały również race.

d3js99a

Według informacji przekazanych przez Strajk Kobiet zatrzymane osoby zostały przewiezione na komisariaty m.in. w Mińsku Mazowieckim, Legionowie, Piasecznie i Pruszkowie. Jedna osoba, która była w komendzie przy ul. Żytniej w Warszawie, została zwolniona.

Tegoroczne strajki wybuchły po informacji o publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Uzasadnienie decyzji ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego opublikował po ponad trzech miesiącach. - Publikacja uzasadnienia wyroku TK to sytuacja bez precedensu. To tak, jakby TK tłumaczył się przed rządem z tego, co robi i dlaczego. To wszystko jest postawione na głowie. To upadek Trybunału Konstytucyjnego - mówił Wirtualnej Polsce konstytucjonalista prof. Marcin Matczak.

Strajk kobiet. Jest reakcja Adama Niedzielskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3js99a

Podziel się opinią

Share
d3js99a
d3js99a
Więcej tematów