Strach przed koronawirusem. W Rawie Mazowieckiej dezynfekują wszystkie szkoły
Burmistrz Rawy Mazowieckiej Piotr Irla poinformował, że w mieście trwa dezynfekcja szkół. To reakcja na śmierć uczennicy miejscowej podstawówki, u której podejrzewano przypadek koronawirusa.
Część mieszkańców nie dowierzała oficjalnym informacjom, w których władze miasta zaprzeczały, że przyczyną śmierci uczennicy szkoły jest koronawirus. W rzeczywistości zmarła ona na skutek powikłań po grypie typu A. Plotka o koronawirusie szybko rozchodziła się po liczącym 17 tys. mieszkańców mieście. Aby zapobiec szerzeniu się paniki, powołano sztab kryzysowy.
- Zdecydowałem o podjęciu działań profilaktycznych. Od niedzieli codziennie dezynfekowana jest jedna szkoła. Działania są prowadzone po zakończeniu lekcji, mamy siedem placówek, więc wszystko potrwa do końca tygodnia - powiedział WP Piotr Irla, burmistrz Rawy Mazowieckiej.
Burmistrz dodał, że w mieście zwiększa się liczba infekcji zwykłej grypy. Dlatego władze zaapelowały, aby osoby cierpiące z powodu infekcji pozostały w domu. Podobny apel skierowano do rodziców dzieci. Powikłania po grypie stwierdzono u innego ucznia szkoły w Rawie Mazowieckiej. Chłopiec został przewieziony do łódzkiego szpitala, gdzie najpierw przebadano go na obecność koronawirusa. Wyniki potwierdziły jednak, że jego stan zdrowia pogorszył się jedynie z powodu zachorowania na grypę.
Koronawirus już w Polsce
4 marca Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy w Polsce przypadek wystąpienia koronawirusa. Stwierdzono go u pacjenta w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Lekarze nie wykluczyli, że należy spodziewać się kolejnych przypadków. Do tej pory testy na obecności wirusa przeprowadzono u niespełna 600 Polaków, u których podejrzewano wystąpienie wirusa. We Włoszech po przeprowadzeniu 23 tys. testów, wykryto 2 tys. przypadków zachorowań.
Jednak na razie, to nie wirus z Chin jest zagrożeniem dla zdrowia Polaków, ale właśnie powikłania po zwykłej grypie. W lutym były one przyczyną śmierci 23 osób, podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Od początku tego roku w Polsce odnotowano 1,36 mln przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
Masz pytanie ws. koronawirusa? Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl