Stowarzyszenie Dziennikarzy chce lustracji pracowników mediów
Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy
Polskich chce, by ustawa lustracyjna została rozszerzona o
dziennikarzy i innych merytorycznych pracowników mediów.
SDP wnosi też o taką zmianę
przepisów, by zabronione było werbowanie do służb specjalnych osób
wykonujących zawody zaufania publicznego, w tym dziennikarzy.
09.11.2005 16:10
O lustracji dziennikarzy w środowisku mediów mówi się od kilku miesięcy. W styczniu Rada Etyki Mediów uznała, że nie powinno być wątpliwości co do potrzeby przeprowadzenia lustracji wśród dziennikarzy, bo Karta Etyczna Mediów nakazuje, by przekazy dziennikarskie były przygotowywane przez ludzi wiarygodnych. Także styczniowy zjazd delegatów SDP postanowił, że stowarzyszenie będzie popierać wszelkie inicjatywy zmierzające do lustracji dziennikarzy.
Pomysł publikowania w Internecie zawartości zgromadzonych w IPN teczek dotyczących dziennikarzy zaproponowała redakcja tygodnika "Wprost". Zdaniem redaktora naczelnego tego tytułu Marka Króla, ujawnienie informacji z IPN na temat dziennikarzy pozwoliłoby uciąć falę plotek na ten temat, oczyściłoby środowisko z pomówień.
Przeciwko używaniu IPN do lustracji dziennikarzy był wówczas prezes Instytutu Leon Kieres. Jego zdaniem, nie ma takich możliwości, by IPN mógł zlustrować jakąś grupę zawodową.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, lustracją objęci są w mediach tylko szefowie instytucji publicznych (m.in. prezesi TVP i PR, szefowie oddziałów terenowych, konkretnych anten).