Stonka niestraszna rosyjskim ziemniakom
Stonka niestraszna rosyjskim ziemniakom
Odmianę trzech najczęściej uprawianych w
Rosji ziemniaków odporną na stonkę opracowali rosyjscy genetycy.
Wykorzystali przy tym amerykańską technologię - poinformował w środę
dyrektor rosyjskiego Centrum Bioinżynierii Konstantin Skriabin.
Ziemniaki zmieniono genetycznie tak, by były trujące dla owadów. Technologia modyfikacji, jaką wykorzystali Rosjanie, jest dość popularna w Stanach Zjednoczonych. Kraje europejskie wstrzymywały się jednak z korzystaniem z niej w obawie przed trudnymi do przewidzenia skutkami dla zdrowia ludzi i dla środowiska.
W Rosji nie porusza się na forum publicznym problemu żywności zmienionej genetycznie, bo kraj ten właściwie nie ma doświadczeń z przemysłowymi uprawami takich roślin - przypomniał Skriabin.
Starania o zgodę na wprowadzenie do handlu genetycznie zmodyfikowanych ziemniaków mogą to jednak zmienić. Skriabin powiedział, że wydanie takiej zgody wymaga wielu testów, trwających przynajmniej trzy lata.
Podczas rosyjsko-amerykańskiej konferencji naukowej Skriabin zademonstrował trzy foliowe torby, pełne idealnie okrągłych ziemniaków sadzeniowych. Jak twierdzi, genetycznie zmodyfikowana wersja trzech rosyjskich odmian - Ługowski, Newski i Jelizawieta - może okazać się dobrodziejstwem dla rosyjskich rolników.
Naszym problemem jest niezliczona ilość szkodników ziemniaków - powiedział Skriabin. Dodał, że suma strat w uprawach, jaki Rosjanie ponoszą z powodu owadów, grzybów i wirusów, sięga dwóch miliardów dolarów rocznie.
Jednym z najpoważniejszych wrogów upraw ziemniaków jest stonka. Rosjanie nie znali jej do czasu, gdy przedostała się do ich kraju w wysłanych ze Stanów Zjednoczonych transportach żywności, stanowiących pomoc dla Związku Radzieckiego po II wojnie światowej - powiedział naukowiec. (and)