Stoltenberg: NATO jest gotowe wesprzeć Ukrainę, nawet jeśli wojna będzie trwała latami
Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział, że "musimy być przygotowani na dłuższą metę" w kwestii wojny Ukrainy z Rosją. Podkreślił jednak, że sojusz jest gotowy wesprzeć Ukrainę, nawet jeśli ciągnie się ona latami.
28.04.2022 | aktual.: 28.04.2022 21:04
- Musimy być przygotowani na dłuższą metę… Istnieje absolutna możliwość, że ta wojna będzie ciągnąć się miesiącami i latami – powiedział Stoltenberg na szczycie młodzieży w Brukseli w czwartek 28 kwietnia. Według niego sojusz pomoże Kijowowi zmodernizować jego broń z czasów sowieckich do poziomu zachodniego sprzętu wojskowego.
Stany Zjednoczone, największy członek NATO, dostarczyły Ukrainie już 3 miliardy dolarów w broni od początku inwazji Rosji na dużą skalę. Prezydent USA Joe Biden ma formalnie zażądać od ukraińskich sił zbrojnych miliardów dolarów dodatkowych funduszy dla Kongresu na wsparcie gospodarki Ukrainy.
Prezydent Biden poprosił Kongres o 33 miliardy dolarów dla Ukrainy
Również w czwartek 28 kwietnia prezydent USA Joe Biden powiedział, że poprosił Kongres o 33 mld dolarów pomocy dla Ukrainy. Według prognoz Białego Domu powinno to wystarczyć na pięć miesięcy. Ponad 20 mld dol. ma być wyasygnowane na wsparcie wojskowe dla Kijowa i wzmocnienie potencjału militarnego sąsiednich krajów. Ponadto 8,5 mld dol. to pomoc dla rządu i gospodarki Ukrainy, a kolejne 3 mld dol. przeznaczone będzie na żywność i pomoc humanitarną — relacjonuje Associated Press.
- Pomoc dla tego kraju jest droga, ale ma fundamentalne znaczenie, bo ugięcie się wobec rosyjskiej agresji byłoby bardziej kosztowne - podkreślił prezydent Biden.
Zgodnie ze swymi wcześniejszymi zapowiedziami prezydent zaproponował też Kongresowi wykorzystanie środków ze sprzedaży zamrożonych rosyjskich aktywów na rekompensaty dla Ukrainy za straty, jakie kraj ten ponosi od początku rosyjskiej agresji. Biden chce też wprowadzić ustawy, które mają uszczelnić system sankcji nałożonych na Moskwę.
Źródło: RadioSvoboda.org / PAP