Trwa ładowanie...

Stefan Hambura o książce Juergena Rotha: niemieckie służby chcą uciąć tę sprawę

Jeżeli informacja wniesie coś do sprawy, to powinna być w aktach. Widzę, że informacje Juergena Rotha mogą coś wnieść - mówił w RMF FM mec. Stefan Hambura, komentując informacje niemieckiego dziennikarza śledczego. Pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej uważa, że zdementowanie informacji Rotha przez niemieckie służby jest jej potwierdzeniem. - Niemcy być może chcą uciąć tę sprawę - ocenił.
Share
Książka Jürgena Rotha pojawiła się w niemieckich księgarniach 8 kwietnia
Książka Jürgena Rotha pojawiła się w niemieckich księgarniach 8 kwietniaŹródło: PAP/EPA, Fot: WOLFRAM KASTL
d210e4x

Książka Juergena Rotha o Smoleńsku trafi do polskich księgarń w pierwszej połowie maja. Dziennikarz śledczy ujawnia w niej, że niemiecki wywiad (BND) ma informacje o tym, że przyczyną katastrofy mógł być zamach przeprowadzony przez rosyjskie służby specjalne. Mec. Stefan Hambura wskazywał w rozmowie z Wirtualną Polską, że prokuratura wojskowa powinna wystąpić do Niemiec o pomoc prawną, by uzyskać dostęp do dokumentów BND.

Czytaj więcej: Ustalenia niemieckiego dziennikarza ws. katastrofy w Smoleńsku

Mec. Hambura tłumaczył w RMF FM, że już w marcu, w nocy przed konferencją Naczelnej Prokuratury Wojskowej wysłał wniosek, żeby wstrzymać konferencję, z powodu pojawienia się "ważnej informacji, która może coś wnieść do sprawy". - Jeden z prokuratorów stwierdził, że powinienem mu donieść taki dokument. To jest jakaś pomyłka - stwierdził adwokat.

d210e4x

"BND chce uciąć tę sprawę na zewnątrz"

Pytany o zdementowanie przez niemieckie służby informacji, że przekazywały rządowi dane o zamachu w Smoleńsku, mec. Hambura powiedział, że "BND być może chce uciąć tę sprawę na zewnątrz".

Zdaniem gościa RMF FM polscy dziennikarze "powinni już być na Ukrainie, rozmawiać i badać" przyczyny katastrofy. - Dziwi mnie w Polsce brak sensownej dyskusji naukowców na temat katastrofy smoleńskiej. Czy pan Lasek musi się chować za swoim urzędem? - pytał Hambura.

Odnosząc się do ujawnionych kilka dni temu stenogramów, przyznał, że wątpi w ich wiarygodność. - Chcę, żeby czarne skrzynki i wrak tupolewa wróciły do Polski. I to natychmiast - podkreślił mec. Hambura.

d210e4x

Czytaj również - Korespondentki WP z Niemiec: książka Rotha już wywołała spore emocje

Zobacz również wideo: NPW o katastrofie Tu-154

d210e4x

Podziel się opinią

Share
d210e4x
d210e4x
Więcej tematów