"Stanowczy apel" do władz. Duchowni z Polski i Ukrainy zabrali głos
W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w stolicy rozpoczęły się obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej. W uroczystościach biorą udział zwierzchnicy polskiego i ukraińskiego Kościoła. Duchowni wystosowali też "stanowczy apel" do władz w Kijowie i Warszawie.
W trakcie nabożeństwa w warszawskiej archikatedrze głos zabrał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. - Zwracamy się ze stanowczym apelem do prezydentów i premierów oraz władz parlamentarnych Ukrainy i Polski ws. godnych pochówków wszystkich ofiar ludobójstwa na Wołyniu - powiedział.
Hierarcha podkreślił, że "pochówki te powinny mieć charakter religijny, zgodnie z wyznaniem i obrządkiem ofiar". - Wyrażamy też sprzeciw wobec gloryfikacji ukraińskich nacjonalistów, członków OUN i UPA - zaznaczał abp Gądecki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przewodniczący KEP apelował, by w procesie pojednania "towarzyszyły nam słowa, które Jan Paweł II wypowiedział we Lwowie w roku 2001: 'Czas oderwać się od bolesnej przeszłości. Chrześcijanie obydwu narodów muszą iść razem, w imię naszego Pana Jezusa Chrystusa, ku jednemu Ojcu, prowadzeni przez tego samego Ducha, który jest źródłem i zasadą jedności. Niech przebaczenie, udzielone i uzyskane, rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu'".
Rzeź wołyńska. Wspólne stanowisko Kościoła w Polsce i Ukrainie
W uroczystościach w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie uczestniczy arcybiskup większy kijowsko-halicki, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.
W trakcie nabożeństwa duchowni podpiszą wspólne oświadczenie "Przebaczenie i pojednanie", po którym nastąpi przekazanie sobie znaku pokoju i odmówienie modlitwy "Ojcze Nasz".
Trzydniowe kościelne obchody 80. rocznicy rzezi wołyńskiej zakończą się w niedzielę w Łucku w Ukrainie, gdzie odprawiona zostanie msza św. żałobna, której będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.
Czytaj także: