Trwa ładowanie...
d1fe2f2

Stanisław Piotrowicz o Małgorzacie Gersdorf: naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną

Szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka zabrał głos ws. prof. Małgorzaty Gersdorf. Według Stanisława Piotrowicza, jedną z najsurowszych sankcji, jaka może ją spotkać, to pozbawienie stanu spoczynku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stanisław Piotrowicz o reformie sądownictwa
Stanisław Piotrowicz o reformie sądownictwa (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d1fe2f2

Trwa spór o zmianę polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym sędziowie powyżej 65. roku życia, którzy nie zwrócili się o możliwość przedłużenia orzekania, przeszli w stan spoczynku, w tym pierwsza prezesa Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Z nowymi przepisami nie zgadza się większość środowiska sędziowskiego, twierdząc, że są one niezgodne z konstytucją.

Głos w tej sprawie zabrał polityk PiS Stanisław Piotrowicz. Według niego, "mamy do czynienia z niebywałą sytuacją, że oto sędziowie powiadają, że nie będą przestrzegać obowiązującego w państwie porządku prawnego".

- Najlepszym dowodem jest to, że zgodnie z obowiązującym prawem od 4 lipca prof. Małgorzata Gersdorf jest już sędzią w stanie spoczynku, a zatem tzw. sędzią-emerytem, więc nie może wykonywać żadnych czynności służbowych. Widać, że elity sędziowskie nie mogą pogodzić się z tym stanem rzeczy - powiedział Stanisław Piotrowicz w rozmowie z "Radiem Maryja". Dodał, że tego rodzaju sytuacja po raz kolejny pokazuje, że konieczna jest głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości.

d1fe2f2

Piotrowicz chce kary dla Gersdorf?

Stanisław Piotrowicz podkreślił również, że wszystkie czynności, które podjełaby Małgorzata Gersdorf, będą z mocy prawa "nieważne i nieskuteczne".

- Jednocześnie naraża się na odpowiedzialność dyscyplinarną z tego względu, że sędziów w stanie spoczynku również obowiązują ściśle określone zasady. Niestosowanie się do obowiązującego prawa może skutkować wyciągnięciem konsekwencji dyscyplinarnych. Jedna z najsurowszych sankcji, jaka może spotkać, to pozbawienie stanu spoczynku - tłumaczył szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

d1fe2f2

Dodał również, że "ta sytuacja pokazuje, że to sędziowie łamią konstytucyjny trójpodział władz i ingerują w szczególności we władzę ustawodawczą".

- To oni chcą decydować o tym, jakiego prawa będą przestrzegać w Polsce. A to, jakie będzie i jest prawo – konstytucyjnie zagwarantowane jest dla władzy ustawodawczej, a wiec dla Sejmu i Senatu – podkreślił Stanisław Piotrowicz.

Zobacz także: Spektakularna historia upadku. Z globalnej marki stali się firmą z zaledwie jednym sklepem w Stanach Zjednoczonych

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Radio Maryja"

d1fe2f2

Podziel się opinią

Share

d1fe2f2

d1fe2f2
Więcej tematów