Trwa ładowanie...
d2huorm

Stanęły pomniki w Jedwabnem

W Jedwabnem ustawiono i odsłonięto w sobotę pomniki na cmentarzach wojennym i żydowskim.

d2huorm
d2huorm

Jeden pomnik przedstawia betonowy prostopadłościan ze spaloną drewnianą macewą, zaś drugi jest z piaskowca w kształcie macewy (żydowskiej płyty nagrobnej). Autorką projektów obu pomników jest Ewa Trafna.

Na betonowym bloku umiejscowionym na cmentarzu wojennym między obiema mogiłami, które wyznaczają wiecznie zielone rośliny, znajduje się fragment modlitwy za zmarłych w językach polskim, hebrajskim i jidisz. Jest to ustalony tekst informujący, że jest to miejsce poświęcona pamięci Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych i spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. We fronton tego pomnika wtopione są czarne deski wycięte w kształt macewy, bez żadnych napisów. Na tylnej ścianie, po zakończonym przez Instytut Pamięci Narodowej, śledztwie pojawią się nazwiska ofiar.

Na bloku piaskowca, umieszczonym tuż za furtką kirkutu (żydowskiego cmentarza) wyryto napis - Cmentarz żydowski w Jedwabnem założony w XIX wieku, miejsce wiecznego spoczynku Żydów z Jedwabnego i okolic - groby Żydów zamordowanych 10 lipca 1941 roku. Cześć ich pamięci. Tu we wtorek modlić się będą przybyli na uroczystości rocznicowe rabini.

Ustawianie pomników to ostatni etap prac nad nowym upamiętnieniem miejsca pogromu w Jedwabnem, który miał miejsce 10 lipca 1941 roku. We wtorek odbędą się tam uroczystości związane z 60. rocznicą tej zbrodni.(ck,mis)

d2huorm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2huorm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj