Trwa ładowanie...
d11bhdj

Stanęły pomniki w Jedwabnem

W Jedwabnem ustawiono i odsłonięto w sobotę pomniki na cmentarzach wojennym i żydowskim.

d11bhdj
d11bhdj

Jeden pomnik przedstawia betonowy prostopadłościan ze spaloną drewnianą macewą, zaś drugi jest z piaskowca w kształcie macewy (żydowskiej płyty nagrobnej). Autorką projektów obu pomników jest Ewa Trafna.

Na betonowym bloku umiejscowionym na cmentarzu wojennym między obiema mogiłami, które wyznaczają wiecznie zielone rośliny, znajduje się fragment modlitwy za zmarłych w językach polskim, hebrajskim i jidisz. Jest to ustalony tekst informujący, że jest to miejsce poświęcona pamięci Żydów - mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych i spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. We fronton tego pomnika wtopione są czarne deski wycięte w kształt macewy, bez żadnych napisów. Na tylnej ścianie, po zakończonym przez Instytut Pamięci Narodowej, śledztwie pojawią się nazwiska ofiar.

Na bloku piaskowca, umieszczonym tuż za furtką kirkutu (żydowskiego cmentarza) wyryto napis - Cmentarz żydowski w Jedwabnem założony w XIX wieku, miejsce wiecznego spoczynku Żydów z Jedwabnego i okolic - groby Żydów zamordowanych 10 lipca 1941 roku. Cześć ich pamięci. Tu we wtorek modlić się będą przybyli na uroczystości rocznicowe rabini.

Ustawianie pomników to ostatni etap prac nad nowym upamiętnieniem miejsca pogromu w Jedwabnem, który miał miejsce 10 lipca 1941 roku. We wtorek odbędą się tam uroczystości związane z 60. rocznicą tej zbrodni.(ck,mis)

d11bhdj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11bhdj
Więcej tematów