Trwa ładowanie...

Stan wyjątkowy. Turcja zaoferowała pomoc Polsce w walce z nielegalną imigracją

Minister spraw zagranicznych Turcji zaproponował Polsce pomoc w kwestii nielegalnej imigracji - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej szef MSZ Zbigniew Rau. Zaproszenie do Turcji na konsultacje w tej sprawie ma wkrótce otrzymać szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Stan wyjątkowy. Turcja zaoferowała pomoc Polsce w walce z nielegalną imigracją Stan wyjątkowy. Turcja zaoferowała pomoc Polsce w walce z nielegalną imigracją Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
d3il1j1
d3il1j1

W poniedziałek w Warszawie szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się ze swoim tureckim odpowiednikiem Mevlutem Cavusoglu. Dyplomaci rozmawiali m.in. o kwestii bezpieczeństwa w regionie i obecnym kryzysie migracyjnym. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa.

- Podniosłem kwestię problemów związanych z nielegalną, niekontrolowaną emigracją do naszych państw właśnie z Białorusi. Poprosiłem także mojego tureckiego kolegę o zwrócenie większej uwagi na trwający od kilku miesięcy proceder, który związany jest z próbami przekraczania naszej wschodniej granicy przez migrantów przylatujących do Mińska różnymi drogami, także korzystającymi najczęściej z przesiadek w Stambule - mówił szef polskiego MSZ.

Rau podkreślił, że "Turcja jest naszym najważniejszym partnerem gospodarczym na Bliskim Wschodzie". Wyjaśnił, że wśród obszarów współpracy znajdują się kwestie związane z bezpieczeństwem, walki z terroryzmem, handlem, migracją oraz turystyką.

- Pan minister, nawiązując do tych praktyk podróżowania z inspiracji białoruskiej przedstawicieli i obywateli różnych państw arabskich przez Stambuł do Mińska, zaoferował wszechstronną pomoc, która najkrócej rzecz ujmując, będzie się sprowadzać do współpracy naszych wywiadów, dzielenia się informacjami, wspólnego rozpoznawania miejsc zagrożeń i kanałów przerzutów - przekazał Zbigniew Rau.

d3il1j1

Zobacz też: "Ludzie. Na Granicy". Reporterska relacja WP spod strefy stanu wyjątkowego

Kryzys migracyjny. Turcja deklaruje chęć pomocy Polsce

Głos na konferencji prasowej zabrał także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Dyplomata potwierdził, że do szefa polskiego MSWiA Mariusza Błaszczaka zostanie wkrótce wysłane zaproszenie do Turcji na konsultacje ws. kryzysu migracyjnego.

- Jesteśmy gotowi podjąć wspólną pracę nad tym problemem, jak również dzielić się doświadczeniami - zarówno z Polską, jak i Litwą - oświadczył Cavusoglu.

d3il1j1

Dodał, że mówiąc o problemie migracyjnym, nie można zapominać o walce z siatkami przemytników. Poinformował, że w ciągu ostatnich 9 miesięcy tureckie linie lotnicze przewiozły 600 obywateli irackich. Większość z nich trafiła do Mińska, połowa z nich wróciła do Turcji.

Stan wyjątkowy. Arcybiskup apeluje o pomoc dla migrantów

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zabrał głos w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej. Duchowny wystosował specjalny apel. "Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem" - oświadczył abp Gądecki.

d3il1j1

Podkreślił, że godność ludzka jest niezbywalna, bez względu na pochodzenie czy wyznanie, a humanitarna wrażliwość to przejaw człowieczeństwa. "Jako chrześcijanie musimy być bowiem przekonani, że prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji "bez wyjścia" jako zakładnicy geopolitycznych rozgrywek niektórych polityków" - dodał przewodniczący KEP.

Zaznaczył, że obowiązkiem władzy jest wykrycie potencjalnego zagrożenia, jednak nie może się to odbywać przy jednoczesnym stygmatyzowaniu przybyszów i zakładaniu, że "każdy uchodźca to potencjalny terrorysta".

d3il1j1

Źródło: PAP/WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3il1j1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3il1j1
Więcej tematów