Trwa ładowanie...

Środa Popielcowa 2024. Czy to dzień wolny? Co ze sklepami?

W najbliższą środę 14 lutego wypada Popielec. To święto powszechnie obchodzone w Polsce, które dla katolików rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym od pracy?

Czy Środa Popielcowa jest wolna od pracy i nauki?Czy Środa Popielcowa jest wolna od pracy i nauki?Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d26zhb8
d26zhb8

Środa Popielcowa to święto ruchome, które wypada 46 dni przed Wielkanocą. Dla osób wierzących jest ważną uroczystością, obchodzoną w szczególny sposób. Czy Popielec - podobnie, jak część innych świąt kościelnych - jest dniem wolnym od pracy i nauki? Czy w Środę Popielcową sklepy są otwarte?

Środa Popielcowa. Święto. Czy to dzień wolny?

Ze Środą Popielcową związana jest symboliczna tradycja posypania głów popiołem. Dodatkowo, w tym dniu katolicy zobowiązani są do zachowania postu ścisłego, a więc spożycia tylko trzech posiłków, a także wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Mimo powagi święta, nie jest ono świętem nakazanym, co oznacza, że wierni nie mają tego dnia obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Czy Środa Popielcowa jest dniem wolnym?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nawet 8 tys. zł dla małżeństw z długim stażem. Co na to Polacy?

Listę świąt wolnych reguluje Ustawa o dniach wolnych od pracy. Zgodnie z jej zapisami, w ciągu roku pracownicy oraz uczniowie mogą liczyć na 13 dodatkowych dni odpoczynku. Środa Popielcowa, która w 2024 roku wypada 14 lutego, nie jest jednak jednym z nich.

d26zhb8

Środa Popielcowa. Czy sklepy są otwarte?

W związku z tym, że Środa Popielcowa nie należy do dni ustawowo wolnych od pracy, w tym dniu ustawowe ograniczenie handlu nie obowiązuje. Oznacza to, że sklepy 14 lutego 2024 będą pracowały w standardowych godzinach. Wyjątkiem będą jedynie te punkty, których właściciel zdecyduje inaczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26zhb8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26zhb8
Więcej tematów