Środa Popielcowa 2024. Czy to święto nakazane? Co z postem?

Środa Popielcowa w 2024 roku wypada 14 lutego. To święto powszechnie obchodzone w Polsce, które w Kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Czy tego dnia wierni mają obowiązek udać się do kościoła? Co symbolizuje Popielec?

Środa Popielcowa. Kiedy wypada? Czy Popielec jest nakazany?
Środa Popielcowa. Kiedy wypada? Czy Popielec jest nakazany?
Źródło zdjęć: © Unsplash

Środa Popielcowa jest ruchomym świętem, wypadającym dokładnie 46 dni przed Wielkanocą. Uroczystość rozpoczyna okres Wielkiego Postu, który jest dla katolików czasem pokuty i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Popielec to uroczystość o bogatej symbolice. Czy to święto nakazane?

Środa Popielcowa. Co to za święto?

Środa Popielcowa wypada dzień po zakończeniu karnawału. W 2024 roku będzie obchodzona 14 lutego. Święto to jest jednym z najważniejszych, obchodzonych przez katolików - rozpoczyna czas przygotowań do świąt wielkiej nocy, jest również związane z wielowiekowym obrzędem symbolizującym pokutę i oczyszczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ludowe zwyczaje karnawałowe

W Popielec w kościołach odbywają się liturgie, których obrzęd różni się od standardowego. Zamiast aktu pokuty, kapłan posypuje głowy wiernych popiołem, wypowiadając przy tym słowa "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Środa Popielcowa. Post. Tak wskazuje Kodeks kanoniczny

Popielec jest jednym z dwóch dni w roku, w których obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od spożycia potraw mięsnych. Post polegający na spożyciu trzech posiłków - w tym jednego sytego - obowiązuje wiernych od 18. do 60. roku życia. Wstrzemięźliwość powinny natomiast zachować osoby, które ukończyły 14 lat.

Czy Środa Popielcowa to święto nakazane?

Środa Popielcowa należy do kanonu świąt zalecanych. Nie jest jednak uroczystością nakazaną, co oznacza, że wierni tego dnia nie mają obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Popielec nie jest również świętem ustawowo wolnym od pracy i nauki.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)