Trwa ładowanie...

"Srebrna" ujawniła wyniki finansowe za 2018 rok. Jest spory zysk

1 963 262,51 zł – tyle dokładnie wyniósł zysk, jaki w 2018 roku wypracowała spółka "Srebrna”. To ponad 250 tysięcy złotych więcej niż w 2017 roku. Wirtualna Polska dotarła do najnowszego sprawozdania finansowego.

Share
"Srebrna" ujawniła wyniki finansowe za 2018 rok. Jest spory zyskŹródło: East News, fot: Stefan Maszewski/Reporter
d375j52

Spółka "Srebrna" związana jest ze środowiskiem kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości. Właścicielem firmy jest Instytut im. Lecha Kaczyńskiego. Prezesem Małgorzata Kujda, żona bliskiego współpracownika prezesa PiS i do niedawna prezesa NFOŚiGW Kazimierza Kujdy. A w zarządzie zasiadają również Janina Goss, wieloletnia przyjaciółka Jarosława Kaczyńskiego i Jacek Cieślikowski, stołeczny radny, a w przeszłości osobisty kierowca i ochroniarz szefa PiS.

O "Srebrnej" zrobiło sie ostatnio głośno w kontekście publikacji "Gazety Wyborczej". Spółka miała zlecić przygotowania do budowy wieżowca austriackiemu biznesmenowi Geraldowi Birgfellnerowi, opisanemu na tzw. taśmach Jarosława Kaczyńskiego. Sprawa trafiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie i od kilku miesięcy utknęła w martwym punkcie.

Najnowsze dane o majątku spółki "Srebrna" pochodzą z 25 czerwca 2019 roku i można je odszukać w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka może się pochwalić zyskiem netto za ubiegły rok 1,96 mln zł. W porównaniu z 2017 rok to więcej o ponad 250 tys. zł. Wtedy zysk netto wyniósł - 1,7 mln zł. Rok wcześniej 2,36 mln zł.

Pojedynek Kaczyński-Schetyna. Krzysztof Brejza komentuje

d375j52

Wartość bilansu "Srebrnej" na dzień 31 grudnia 2018 r. wyniosła 26,8 mln zł. Przychody netto ze sprzedaży usług 6,91 mln zł, koszty działalności operacyjnej 4,57 mln zł. Zysk ze sprzedaży 2,33 mln zł.

Na koniec 2018 roku spółka zatrudniała 14 osób na umowę o pracę. Kapitał własny wyniósł 25,5 mln zł. Z kolei kapitał zakładowy to 11,77 mln zł.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Jak wynika ze sprawozdania, najważniejszymi inwestycjami które prowadziła "Srebrna" w 2018 roku był kompleksowy remont powierzchni biurowych i korytarzy w budynku przy Alejach Jerozolimskich 125/127. Z kolei w budynku przy ul. Srebrnej 16 przeprowadzono remonty części wspólnych – korytarzy i toalet. Dodatkowo w biurowcu w Alejach przeprowadzono "trafostację (budowę stacji transformatorowej - przyp red.), która będzie zasilała w energię elektryczną cały budynek”. A także "rozszerzono system klimatyzacji w obu budynkach".

d375j52

Na zgromadzeniu wspólników, jakie odbyło się pod koniec czerwca zdecydowano, że wypracowany zysk 1,96 mln zł niemal w całości zostanie zatrzymany w spółce. Na dywidendę przeznaczono jedynie 15 tys. zł. Trafi ona do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, a jej wypłata nastąpi 31 lipca.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archwium prywatne

Jak wynika ze sprawozdania, "Srebrna" ma też udziały w projektach medialnych, m.in. Słowie Niezależnym, wydawcy portalu niezależna.pl (warte 250 tys. zł) oraz spółce Forum wydającej "Gazetę Polską" (257,7 tys. zł).

Prezesem Forum jest Grzegorz Tomaszewski, brat cioteczny Jarosława Kaczyńskiego. Tomaszewski zasiada też w radzie nadzorczej "Srebrnej". Brał udział w spotkaniu, zarejestrowanym na tzw. taśmach Kaczyńskiego.

d375j52

Największą wartość mają udziały "Srebrnej" w spółce Geranium - ponad 2,7 mln zł. Ta ostatnia spółka ma 44,04 proc. udziałów w spółce Forum wydającej "Gazetę Polską", Srebrna ma tam 17,73 proc., a Słowo Niezależne 12,83 proc.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Przypomnijmy, udziałowcami "Srebrnej" są trzy podmioty. 5883 udziałów przypada Instytutowi im. Lecha Kaczyńskiego, dwa należą do Barbary Skrzypek, tzw. pani Basi, zaufanej współpracownicy i szefowej biura prezesa. Jeden udział ma syn Barbary, Marcin Skrzypek. Na zgromadzeniu wspólników z 28 czerwca 2019 roku, pod podjętą uchwałą zatwierdzającą m.in. sprawozdanie finansowe, podpis pani Basi rzecz jasna widnieje. Także z upoważnienia swojego syna.

Archiwum prywatne
Źródło: Archiwum prywatne, fot: archiwum prywatne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d375j52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d375j52
d375j52
Więcej tematów