Trwa ładowanie...
d2sy78n

Sprawozdania komitetów wyborczych pod lupą

Państwowa Komisja Wyborcza rozpoczęła w poniedziałek badanie sprawozdań finansowych komitetów, startujących w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. PKW musi sprawdzić prawie 100 sprawozdań - zarówno tych komitetów, które dostały się do parlamentu, jak i tych, którym nie udało się wprowadzić swoich reprezentantów do Sejmu lub Senatu.

d2sy78n
d2sy78n

Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz zapowiedział, że komisja przez kilkanaście najbliższych tygodni będzie analizowała także opinie biegłych rewidentów o sprawozdaniach oraz dokumentację finansową komitetów wyborczych.

Komitety wyborcze miały czas do 24 grudnia na złożenie sprawozdań finansowych. Przewodniczący Rymarz przyznał, że z ogólnej analizy dokumentów wynika, że w wielu sprawozdaniach są błędy, a niektóre komitety pozyskiwały pieniądze na kampanię niezgodnie z ordynacją wyborczą.

Od przyjęcia sprawozdania zależy to, czy komitety wyborcze otrzymają dotacje za każdy uzyskany mandat poselski i senatorski, a także to, czy partiom politycznym, które w wyborach zdobyły co najmniej 3 procent głosów będzie należała się subwencja z budżetu na ich działalność.

Przewodniczący PKW Ferdynand Rymarz podkreślił, że w razie odrzucenia sprawozdania partia lub komitet może stracić nawet 3/4 należnej kwoty.

To, ile pieniędzy dostaną partie i komitety wyborcze będzie można określić po zakończeniu badania sprawozdań przez PKW. Komisja ma na to czas do 23. kwietnia. (ajg)

d2sy78n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sy78n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj