Trwa ładowanie...

Sprawa Stanisława Dziwisza. Prymas Polak: "Chrystus domaga się od nas drogi oczyszczenia"

Nie milkną echa filmu dokumentalnego "Don Stanislao: Drugie oblicze kardynała Dziwisza". Do samego filmu, a także tego co powinien zrobić Kościół aby się oczyścić po licznych skandalach pedofilskich, odniósł się prymas Wojciech Polak.

Prymas Wojciech Polak odniósł się do kontrowersji narastających wokół osoby kardynała Stanisława DziwiszaPrymas Wojciech Polak odniósł się do kontrowersji narastających wokół osoby kardynała Stanisława DziwiszaŹródło: PAP, fot: Paweł Supernak
d2kavad
d2kavad

Arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak był gościem programu "Sprawdzam" na antenie TVN24. Duchowny był pytany m.in. o co powinien zrobić Kościół w sytuacji, w której coraz bardziej oczywistym staje się, że jeden z jego głównych hierarchów kłamał mówiąc, że nie wiedział o pedofilii. Arybiskup odpowiedział, że jedyną drogą jest droga oczyszczenia. Dodał, że to wejście na nią chce od Kościoła sam Chrystus.

- Chrystus domaga się od nas drogi oczyszczenia. Ciągle nas zawstydza w jaki sposób były traktowane osoby krzywdzone. Musimy pamiętać, że wsłuchiwanie się w ich głos to nasz obowiązek i nasza powinność. Nie może być tak, że one czekają na reakcję ze strony Kościoła i nie mogą się jej doczekać - mówił prymas.

Arcybiskup powiedział, że Kościół rozpoczął już wchodzenie na wspomnianą "drogę oczyszczenia". - Zobaczyliśmy, że pan Janusz Szymik złożył zgłoszenie zgodnie z obowiązującym i wprowadzonym przez papieża Franciszka prawem. Otrzymał odpowiedź z nuncjatury. Rozumiem, że kolejnym krokiem jest wyjaśnienie wszystkiego tego, o czym usłyszeliśmy w reportażu - tłumaczył duchowny.

d2kavad

Prymas: "Kardynał Stanisław Dziwisz musi otrzymać możliwość złożenia wyjaśnień"

Prymas Polski został zapytany o to jak ocenia postawę kardynała Stanisława Dziwisza. Arcybiskup nie ukrywał, że jest nią rozczarowany, ale dodawał, że Dziwisz powinien mieć szansę na swoją obronę. - Ja jestem zasmucony przede wszystkim tym, że ksiądz kardynał nie podjął się wyjaśnienia tego, o co został poproszony przez twórcę reportażu. Ksiądz kardynał złożył jednak oświadczenie, które pokazuje, że jest gotów przedstawić argumenty, które mają wyjaśnić jego postawę. Trzeba powołać komisję i to komisję watykańską, ze względu na szerszy kontekst. Ona wysłucha od księdza wyjaśnień - mówił Wojciech Polak.

Arcybiskup powiedział także, że płynące ze środowisk katolickich w USA wezwania do pozbawienia świętości Jana Pawła II wynikają z "pobieżnej lektury raportu ws. kardynała McCarricka". - Obawiam się, że w ten sposób możemy pomylić przestępcę z ofiarą. Jan Paweł II był świadomie wprowadzany w błąd. Czterech biskupów amerykańskich celowo złożyło fałszywe świadectwa wobec papieża - zakończył swoją wypowiedź.

Prymas Polski był także pytany o protesty związane ze Strajkiem Kobiet. Nie odpowiedział na pytanie o to czy Kościół Katolicki także jest odpowiedzialny za eskalację napięcia społecznego w Polsce. - Uważam, że należy zakończyć tą bratobójczą walkę. Miejsce dyskusji nie jest na ulicy. Ono rodzi się w dialogu, w którym będą uczestniczyć wszyscy - zakończył swoją wypowiedź.

Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Polskę z UE? Komentarz Ryszarda Czarneckiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2kavad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kavad
Więcej tematów