Sprawa Igora Tuleyi. Jest wyrok TSUE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie sędziego Igora Tuleyi. Chodzi o odsunięcie go od orzekania przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Zdaniem TSUE, należy odejść od zawieszenia Tuleyi i przywrócić mu apanaże.
13.07.2023 | aktual.: 13.07.2023 10:06
W 2020 roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła sędziego Igora Tuleyę w pełnieniu obowiązków oraz zmniejszono jego wypłatę. Sąd Okręgowy w Warszawie, mając wątpliwości co do niezawisłości Izby, złożył pytanie do TSUE, czy działania te są zgodne z prawem unijnym.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał właśnie wyrok w tej sprawie. W opinii TSUE, powinno odejść się od stosowania decyzji wydanych przez Izbę Dyscyplinarną SN. Samą decyzję o zawieszeniu Tulei uznano za niezgodną z prawem Unii Europejskiej.
Oprócz tego sprawy przyznane Tuleyi, odebrane po jego zawieszeniu, powinny mu zostać ponownie przydzielone.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z wyrokiem sądy mają obowiązek nie uznawać mocy wiążącej rozstrzygnięć Izby Dyscyplinarnej SN.
"Po raz kolejny przed chwilą TSUE w połączonych sprawach C-615/20 i C-671/20 potwierdził, że "orzeczenia" izby dyscyplinarnej nie mogły być stosowane, a sędzia Tuleya mimo "zawieszenia" był uprawniony do orzekania" - napisał sędzia Piotr Gąciarek.
"Sędzia Igor Tuleya wygrał przed TSUE ! Izba Dyscyplinarna na śmietniku historii. Warto być przyzwoitym!" - napisał Krzysztof Parchimowicz, prokurator, członek Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia".
TSUE krytykowało przepisy o Izbie Dyscyplinarnej
W grudniu 2022 roku rzecznik TSUE Antony Michael Collins wydał opinię, w której stwierdził, że "polska ustawa zmieniająca przepisy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym z 2019 roku narusza prawo Unii Europejskiej".
Collins stwierdził ponadto w sprawie sędziego Igora Tuleyi, że "zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej może wydać tylko niezależny i bezstronny sąd ustanowiony uprzednio na mocy ustawy".
Traktaty unijne "stoją na przeszkodzie przepisom krajowym, które przyznają właściwość do wydawania zezwoleń na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, pozbawienie wolności (zatrzymanie) sędziów oraz zawieszenie ich w czynnościach służbowych sądowi, który nie spełnia wymogów niezależności, bezstronności lub uprzedniego ustanowienia na mocy ustawy" - napisał rzecznik TSUE w przedstawionej opinii.
Czytaj więcej: