Trwa ładowanie...

Jest pierwszy komentarz sędziego Tulei po wyroku ETPCz

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał w czwartek wyrok dotyczący dwóch skarg sędziego Igora Tulei. Sędziowie orzekli, że Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu i musi zapłacić Tulei 36 tys. euro zadośćuczynienia. - To jeszcze nie jest wygrana wojna w obronie praworządności - powiedział sędzia Tuleya.

Sędzia Igor TuleyaSędzia Igor TuleyaŹródło: GETTY, fot: NurPhoto
docmetg
docmetg

- To przełomowy wyrok - stwierdziła Maria Ejchart-Dubois, prawniczka związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu (ETPCz) przyznał rację sędziemu Igorowi Tulei i orzekł, że Polska musi zapłacić mu 36 tys. euro zadośćuczynienia.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Komitet Obrony Sprawiedliwości wyrok skomentował sam Tuleya.

- Chciałem oczywiście podziękować za wsparcie. Możemy mówić dzisiaj o sukcesie. To jest kolejna zwycięska bitwa, ale to nie jest wygrana wojna w obronie praworządności - powiedział sędzia.

docmetg

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Twarde 'nie' dla głupoty". Lewica odrzuca zaproszenie premiera

- Ten dzisiejszy sukces, to nie jest tylko sukces moich pełnomocników, to przede wszystkim sukces obywateli, którzy od 2015 bronią praworządności. Jako pierwsi stanęli w obronie wolnych sądów - dodał, dziękując za wsparcie.

"Wojna o praworządność trwa"

Sprawa Tulei ciągnie się od 2020, kiedy to nielegalna Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, na wniosek Prokuratury Krajowej, uchyliła sędziemu immunitet. Decyzja ta spowodowała, że został on zawieszony w obowiązkach. Do orzekania przywrócono go dopiero w listopadzie 2022 roku.

docmetg

Sędzia postanowił złożyć skargę do ETPCz w Strasburgu. Trybunał orzekł w czwartek, że Izba Dyscyplinarna, która podjęła decyzję o uchyleniu immunitetu Tulei, nie była "niezależnym i bezstronnym sądem ustanowionym ustawą".

- Ten sukces jest zwycięstwem wielu, wielu ludzi. Przede wszystkim zwykłych szarych obywateli, którzy 8 lat temu mieli odwagę stanąć w obronie TK. Wojna w obronie praworządności trwa, stowarzyszenia sędziowskie, ale też organizacje pozarządowe złożyły pięć projektów ustaw, które mają zmienić sądownictwo. Dopóki te postulaty nie zostaną zrealizowane wojna trwa - stwierdził Tuleya.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
docmetg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

docmetg
Więcej tematów