Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie. Szydło: Unia Europejska wymaga reformy i to dogłębnej reformy
• Wśród tematów rozmów będzie reforma Unii Europejskiej - powiedziała szefowa rządu
• Premier Beata Szydło dodała, że "Polska chce odgrywać aktywną rolę w UE"
• Spotkanie zaplanowano na 21 lipca - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak
Wkrótce w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, wśród tematów rozmów będą m.in. reformy w Unii Europejskiej - poinformowała premier Beata Szydło. Spotkanie zaplanowano na 21 lipca - dodał później szef MSWiA Mariusz Błaszczak.
- Już wkrótce odbędzie się tutaj, w Warszawie, spotkanie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej, będziemy rozmawiać również o tych koniecznych reformach i zmianach. Nie ulega wątpliwości, że Unia Europejska wymaga reformy i to dogłębnej reformy - powiedziała premier Beata Szydło podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Szefowa rządu mówiła o reformie Unii; pytana była przez dziennikarzy m.in. o wywiad lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego dla "Rzeczpospolitej". Dziennik zapytał prezesa PiS, czy rząd prowadzi rozmowy w sprawie proponowanej przez niego reformy UE; lider PiS zaznaczył, że według jego wiedzy, która nie musi być pełna, "takie prace w tej chwili się nie toczą". "Ale toczą się rozmowy na innym poziomie. Poprosiłem ważnego polskiego prawnika, by przygotował nowe traktaty" - powiedział lider PiS.
Premier Szydło odpowiedziała, że rozmawiała z Jarosławem Kaczyńskim na temat reform w Unii. - W tej chwili dopiero praca się rozpoczęła, więc kiedy będzie już gotowy efekt, to będziemy o tym rozmawiać. Na pewno będzie to też ogromne przedsięwzięcie pod względem dyplomatycznym, zaangażowania m.in. resortu pana ministra Waszczykowskiego - dodała premier.
Jej zdaniem Brexit pokazał, że nie sprawdza się polityka prowadzona dotychczas przez elity UE. - I dzisiaj jest ten moment, i ten czas, kiedy trzeba mówić o koniecznych zmianach, po to, żeby zachować jedność UE, po to, żeby wzmocnić UE, po to, żeby ona się mogła rozwijać. I to jest ten moment, ten czas, kiedy Polska chce odgrywać tutaj bardzo ważną i aktywną rolę - powiedziała premier.
Błaszczak: priorytetem Grupy Wyszehradzkiej ochrona i uszczelnienie granic
Szef MSWiA podczas późniejszego spotkania z dziennikarzami sprecyzował, że szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej mają rozmawiać 21 lipca. dodał, że "priorytetem działań państw Grupy Wyszehradzkiej będzie ochrona i uszczelnienie granic". 1 lipca Polska objęła roczne przewodnictwo w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
W Warszawie odbyło się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Głównymi tematami były problemy dotyczące migracji i ochrony granic.
- Wszyscy jesteśmy zgodni co do negatywnej oceny systemu automatycznej relokacji uchodźców. Ten system jest nieefektywny i się nie sprawdza, jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale migracji. Zgodziliśmy się co do tego, że priorytetem naszych działań będzie ochrona i uszczelnienie granic - powiedział szef MSWiA na konferencji prasowej po spotkaniu.
- Naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom. Jesteśmy też zgodni co do tego, że bardziej efektywna jest pomoc udzielana uchodźcom w miejscach, gdzie są rzeczywistymi uchodźcami, a więc w Libanie, Jordanii, Turcji. Zaproponowałem, aby pomoc świadczona przez nasze państwa uchodźcom była skoordynowana - powiedział Błaszczak.
Szef MSWiA poinformował, że Polska złożyła Węgrom propozycję zaangażowania w ochronę węgierskich granic. - Strona polska jest otwarta. Wyślemy taki kontyngent, jaki będzie oczekiwany przez Węgry - powiedział Błaszczak.
Zapowiedział, że jesienią tego roku odbędzie się spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej w rozszerzonej formule, tzw. V4+. Zaproszeni zostaną przedstawiciele Rumunii, Bułgarii oraz państw bałtyckich. - Ustaliliśmy, że będziemy konsultowali nasze stanowiska przed każdym posiedzeniem Rady Unii Europejskiej - powiedział Błaszczak.