Dynamiczna sytuacja w Małopolsce. Radni PiS zawieszeni, jest decyzja
Spór w małopolskich strukturach Prawa i Sprawiedliwości się zaostrza. Marszałek małopolski Witold Kozłowski, członek zarządu Józef Gawron oraz prezydencki minister Piotr Ćwik zostali zawieszeni w prawach członków PiS - potwierdził wiceszef parlamentarnego klubu PiS Ryszard Terlecki. To nie wszystko. Jak nieoficjalnie ustalił reporter WP, Łukasz Kmita "żąda" od Jana Tadeusza Dudy zrzeknięcia się mandatu.
Poseł Terlecki uczestniczy we wtorkowej sesji nadzwyczajnej sejmiku województwa, zwołanej na wniosek KO. Podczas sesji radni mają podjąć piątą próbę wyboru marszałka województwa.
W rozmowie z dziennikarzami potwierdził, że decyzją kierownictwa PiS radni sejmiku małopolskiego Witold Kozłowski, Józef Gawron i Piotr Ćwik zostali zawieszeni w prawach członków PiS. Wcześniej taką decyzję podjęto wobec Michała Ciechowskiego.
Wcześniej nieoficjalne ustalenia w tej sprawie przekazał reporter WP Michał Wróblewski.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W tle sporu jest wybór małopolskiego marszałka. Łukasz Kmita jest kandydatem popieranym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Kmita przepadł już w czterech głosowaniach, mimo że PiS w sejmiku ma większość.
Reporter WP nieoficjalnie dowiedział się także, że Kmita "żąda" od Jana Tadeusza Dudy zrzeknięcia się mandatu i ustąpienia z funkcji przewodniczącego. Jednak przewodniczący Duda nie zamierza ulec "szantażom" Kmity i ustępować ze stanowiska - słyszymy nieoficjalnie.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Nieoficjalnie w oczekiwaniach kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości jest złożenie mandatu przez Dudę seniora" - poinformował też radny PO Krzysztof Marcinkiewicz.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Obecny marszałek Witold Kozłowski miał przewodzić grupie "buntowników" w PiS, która uniemożliwiała wybranie na nowego marszałka posła Łukasza Kmity.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Małopolska nadal bez marszałka
Do wyboru marszałka Małopolski potrzebnych jest 20 głosów poparcia. W poprzednich czterech głosowaniach Kmita zyskiwał poparcie: 17, 13, 14 i 16 radnych. W 39-osobowym Sejmiku Województwa Małopolskiego PiS ma 21 mandatów, Koalicja Obywatelska – 12, a Trzecia Droga – 6.
Zgodnie z przepisami sejmik województwa musi wybrać marszałka w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów, czyli do 9 lipca. Jeśli to nie nastąpi, konieczne będą nowe wybory.
Według nieoficjalnych informacji na kandydata rekomendowanego przez władze PiS nie chcą głosować radni skupieni wokół obecnego marszałka Witolda Kozłowskiego, a szerzej Beaty Szydło i Andrzeja Adamczyka.