Trwa ładowanie...

Wojna na cmentarzu. Decyzje proboszcza oburzają firmę pogrzebową

Zadziwiający konflikt w Mińsku Mazowieckim. Miejscowa firma pogrzebowa oskarża proboszcza o faworyzowanie konkurencji w sposobie korzystania z cmentarza parafialnego. W odpowiedzi ksiądz domaga się przeprosin i grozi pozwami za szkalowanie. Sprawą zajęła się kuria.

Wojna na cmentarzu. Decyzje proboszcza oburzają firmę pogrzebowąWojna na cmentarzu. Decyzje proboszcza oburzają firmę pogrzebowąŹródło: East News, fot: Wojtek Laski
d47tmt6
d47tmt6

Wojnę o równe prawo do prowadzenia działalności gospodarczej na cmentarzu toczą między sobą dwie firmy pogrzebowe z Mińska Mazowieckiego. Konflikt rozpaliła decyzja nowego proboszcza, który zdecydował, że usługi takie jak kopanie i zasypywanie grobów, czy otwarcie pomnika będzie wykonywać pracownik jednej z nich. Wcześniej była to osoba niezależna, niezwiązana z żadną z firm.

Jedna z firm pogrzebowych zarzuca, że proboszcz przyznał pracownikowi konkurencji "wyłączność na kopanie grobów i przygotowanie pomników do pochówku". Prośbę o wykopanie grobu firma musi zgłaszać do grabarza na co dzień pracującego w konkurencyjnym zakładzie.

- Zdarzyło się, że powiedział nam, że ma dużo roboty i nie ma teraz czasu na kopanie grobu - mówi przedstawicielka jednego z zakładów pogrzebowych w rozmowie z Onetem. Sytuacja rodzi niepotrzebne nieporozumienia. Zdarzyło się również, że rodzina z powodu "braku czasu" pracownika musiała przełożyć pogrzeb na inny termin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zginął wychodząc z autobusu w Białymstoku. "Był sprawnym człowiekiem, chciał żyć"

Zdaniem firmy skarżącej się na decyzję proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim, taka organizacja pracy na cmentarzu wyraźnie faworyzuje drugą firmę. Bo rodziny zmarłych korzystający z usług konkurencji nie muszą czekać na wykopanie grobu, tylko mają taką usługę od ręki.

d47tmt6

Proboszcz wyjaśnił niezadowolonym przedsiębiorcom, że wprowadził taki system, żeby był porządek. Z kolei drugi zakład pogrzebowy odrzuca zarzuty na temat nieuczciwej konkurencji. Jego właściciel w rozmowie z Onetem podkreśla, że każda firma mogła zaoferować swoje usługi parafii i dlatego się na to zdecydował.

Proboszcz zaś nie widzi problemu w takiej organizacji pracy na cmentarzu. Co więcej, w odpowiedzi na pismo poszkodowanego zakładu pogrzebowego zażądał przeprosin i zagroził procesem sądowym za naruszenie jego dóbr osobistych.

Interweniowała kuria

Głos w sprawie konfliktu zabrała w końcu kuria warszawsko-praska, do której należy parafia. Poinformowano proboszcza o "konieczności zagwarantowania wszystkim uprawnionym osobom prawa do swobodnego korzystania z oferty różnych podmiotów świadczących usługi pogrzebowe przy obsłudze grobów oraz organizacji pochówków na terenie tego cmentarza" - podaje Onet.

Proboszcz miał zobowiązać się do respektowania decyzji biskupa.

d47tmt6

Czytaj także:

Źródło: Onet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47tmt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47tmt6
Więcej tematów