Trwa ładowanie...

Bunt spółek Skarbu Państwa. Nie chcą płacić milionów na PFN

Spółki Skarbu Państwa się zbuntowały, część z nich nie chce już płacić na Polską Fundację Narodową. Analizują dotychczasowe wsparcie, mówią o "braku przejrzystości działań fundacji i wyrzuconych pieniądzach". A nowy zarząd PFN przeprowadza audyt wydatków poprzedników.

PFN zasłynęła m.in. kupnem jachtu za blisko milion euro. Otrzymał nazwę "I love Poland"PFN zasłynęła m.in. kupnem jachtu za blisko milion euro. Otrzymał nazwę "I love Poland"Źródło: PAP, fot: Adam War�awa
d256oo3
d256oo3

Po zmianie władzy w kraju, już nie wszystkie Spółki Skarbu Państwa chcą tak ochoczo płacić na Polską Fundację Narodową, która zasłynęła z jachtu "I Love Poland". Jak informuje TVN24, niektóre z nich zbuntowały się i nie wykonały przelewu. Jednocześnie nowy zarząd fundacji prowadzi audyt wydatków poprzedników.

Przypomnijmy, że 28 lutego zarząd, składający się z trzech osób, złożył rezygnację z pełnionych funkcji. Tydzień wcześniej nowo mianowany minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Powodem odwołania był brak przejrzystości w działaniach przez nią realizowanych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekspertka ostro oceniła Lewicę. "Sromotnie poległa na własne życzenie"

PFN? "Wyrzucone pieniądze"

Polska Fundacja Narodowa powstała na przełomie 2016 i 2017 roku, za rządów Zjednoczonej Prawicy.

d256oo3

- Będzie budowała markę, która nazywa się Polska, będzie budowała tę markę poza granicami naszego kraju - tak określała cele fundacji ówczesna premier Beata Szydło.

Dziennikarze TVN24 skontaktowali się ze wszystkimi 17 spółkami Skarbu Państwa, które zobowiązały się wówczas do corocznych wpłat na działalność PFN. A mowa o milionach złotych, jakie spółki mają wpłacać do 2026 r. Jak podaje stacja na swoim portalu:

  • dla 10 spółek (PGE Polska Grupa Energetyczna, Enea, Energa, KGHM Polska Miedź, PZU, Orlen, PGNiG, Grupa Azoty, Polska Grupa Zbrojeniowa, PKO BP) to kwota 3,5 mln zł,
  • dla czterech spółek (Tauron, Lotos, Totalizator Sportowy, PKP) to 2,5 mln zł,
  • dla dwóch spółek (Giełda Papierów Wartościowych oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych) - 1,5 mln zł,
  • dla jednej (Polski Holding Nieruchomości) - 750 tys. zł.

Pieniądze te wpływały regularnie, rok w rok. Aż do zmiany rządu. Okazuje się, że składki nie opłaciły: Polskie Koleje Państwowe, Polska Grupa Zbrojeniowa, Giełda Papierów Wartościowych, grupa Azoty SA, spółka Enea, a także energetyczny gigant - PGE.

d256oo3

- Mieliśmy wątpliwości co do niektórych wydatków fundacji już w ubiegłym roku. Poprosiliśmy zarząd o pisemne wyjaśnienia, ale nigdy ich nie otrzymaliśmy, stąd nie płacimy składki - mówi w rozmowie z TVN24 jeden z menadżerów GPW.

Wątpliwości, czy płacić miała też w kilku ostatnich latach PGE. - Każdy miał wątpliwości, co do jakości projektów realizowanych w PFN lub ich uczciwości. Żaden z zarządów nie wyrwał się z tego błędnego kręgu, bo na koniec dnia uznawali, że bardziej im zależy na dobrych kontaktach z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim niż na milionach składki - podkreśla menadżer Polskiej Grupy Energetycznej.

Z kolei związany z Polską Grupą Zbrojeniową rozmówca zdradza, że PGZ "jest w stanie pomyśleć o dalszym finansowaniu, ale na znacznie niższym poziomie". - I dopiero po rozmowach z nowym zarządem fundacji, który musi nas przekonać, że warto. Na razie byłyby to po prostu wyrzucone pieniądze - mówi.

Inni płacą, ale analizują

Stacja ustaliła - najpierw nieoficjalnie- że część spółek Skarbu Państwa jednak dokonała już przelewów na konta fundacji.

d256oo3

Później dokonanie wpłat potwierdziły biura prasowe: Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, Totalizatora Sportowego, PZU SA, Orlenu oraz miedziowego giganta, KGHM. Większość z nich wyjaśniło, że wspieranie Polskiej Fundacji Narodowej jest zapisane w ich statutach. A kilka spółek jednocześnie "analizuje korzyści wynikające z zaangażowania w projekt PFN".

Rozmówcy z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych SA, zastrzegając swoją anonimowość, powiedzieli wprost: "U nas ten przelew to wielka, wstydliwa tajemnica".

Jak podlicza TVN24, milionowe przelewy na rzecz Polskiej Fundacji Narodowej wykonało w tym roku siedem spółek fundatorów. Sześć innych tego nie zrobiło. Pozostałe cztery spółki-fundatorzy PFN do chwili publikacji tekstu, nie odpowiedziały na pytanie dziennikarzy.

d256oo3

Źródło: TVN24/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d256oo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d256oo3
Więcej tematów