PolskaSpołeczeństwo informacyjne gwarantem demokracji

Społeczeństwo informacyjne gwarantem demokracji


(inf.własna)

Rolę samorządów w spełnianiu przez Polskę wymagań przedstawionych w dokumencie eEurope+, ogłoszonym w sobotę na szczycie Unii Europejskiej w Goeteborgu oraz znaczenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w działaniu administracji publicznej i lokalnej podkreślano w środę w Zakopanem podczas otwarcia V Konferencji Miasta w Internecie.

Pod hasłem Społeczeństwo informacyjne gwarantem demokracji w Zakopanem dyskutują m.in. przedstawiciele samorządów - o możliwościach, jakie dają gminom nowoczesne media w kontaktach między administracją i mieszkańcami.

Tomasz Szyszko - minister łączności nazwał, w liście do uczestników spotkania, tworzenie się nowego modelu społeczeństwa opartego na informacji jako rewolucję. Szczególnie podkreślał fakt, że proces ten dokona się na oczach jednego pokolenia. Konieczna jest, jego zdaniem, współpraca między administracją publiczną a samorządami w tworzeniu ery informacyjnej w Polsce.

Marszałek Sejmu - Maciej Płażyński, którego pismo odczytano podczas otwarcia konferencji, jako priorytet w działaniu rządu określił wprowadzenie ustawy o podpisie i dokumencie elektronicznym. Po raz kolejny podkreślił, iż liczy na to, że obie ustawy zostaną uchwalone jeszcze za kadencji obecnego Sejmu.

O tym, że niektóre władze lokalne nie czekają, aż rozwiązania przyjdą z góry świadczy poziom serwisów www samorządów, które zostały nagrodzone prestiżową nagrodą - Złotą@.

Nie ma jawności pracy samorządów bez jawności finansów - twierdzą twórcy serwisu www.szczecin.pl, który zdobył pierwszą nagrodę w kategorii serwisów dużych miast. Na stronach możemy więc znaleźć nie tylko formularze dokumentów, instrukcje, jak załatwić poszczególne sprawy administracyjne, ale także budżet miasta i sprawozdania jego wykonania. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz dokumentów urzędowych dotyczących finansów, które mogą być nie dla wszystkich zrozumiałe, na stronach zamieszczono także wersję popularyzatorską, napisaną nieurzędowym językiem.

Serwis Sokołowa Podlaskiego zdobył "Małpę" w kategorii miast i miasteczek. Mimo trudności - mało internautów na tym terenie, niewielka liczba stron prywatnych i firmowych w regionie - Urząd Miasta może pochwalić się 43890 wejściami na stronę w ostatnim roku. Szczególną popularnością wśród użytkowników cieszą się dyskusje na czacie i liście dyskusyjnej. Na stronie znajdują się m.in. aktualne informacje ze zdjęciami, serwisy tematyczne oraz strony należących do regionu gmin.

Szczególną pochwałę wraz ze statuetką Złotej@otrzymał powiat szczecinecki. Prowadzący uroczystość Krzysztof Głomb, lobbysta na rzecz społeczeństwa informacyjnego, podkreślał, że serwis www powiatu - to jeszcze w Polsce ogromna rzadkość. A serwis nie jest mało profesjonalny. Na stronach, oprócz zwyczajowych informacji o regionie, można znaleźć m.in. oferty pracy, informacje o przetargach i opis wszystkich procedur załatwiania spraw urzędowych.

W kategorii rozwiązań technologicznych dla administracji Internetowego Oscara otrzymała firma Logotech i Urząd Miasta Rybnik, za wprowadzenie m.in. systemu obiegu dokumentów.

W końcu uroczystości nastąpił moment nieco mniej przyjemny. Kapituła przyznająca Złotą@nie nagrodziła żadnego serwisu w kategorii kultura. Powodem jest zbyt niski poziom zgłoszonych projektów.
(Sylwia Strzałkowska - WP)

Zobacz także:

konferencjamiastainternet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)