PolskaSP: w niedzielę konwencja pod hasłem "Nowe państwo, nowa konstytucja"

SP: w niedzielę konwencja pod hasłem "Nowe państwo, nowa konstytucja"

O potrzebie radykalnych zmian w funkcjonowaniu państwa oraz konsolidacji opozycyjnych partii innych niż PiS mają mówić delegaci i goście na niedzielnej konwencji SP w Krakowie. Odbędzie się ona pod hasłem "Nowe państwo, nowa konstytucja".

28.06.2013 | aktual.: 28.06.2013 14:54

Konwencja partii Zbigniewa Ziobry zbiega się z zaplanowanymi na ten weekend zjazdami Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, które odbędą się na Śląsku. Działacze PO podczas konwencji w Chorzowie mają zmienić statut partii, by umożliwić bezpośrednie wybory jej szefa. W tym samym czasie w Sosnowcu kongres programowo-wyborczy organizuje PiS; wówczas odbędą się też wybory prezesa ugrupowania.

- Nasza konwencja będzie inna, zarówno w stylu, jak i treści; u nas nie będzie tylko kosmetycznych zmian i pozorowanych personalnych przetasowań, będziemy przedstawiać wizję konkretnych, radykalnych, szeroko zakrojonych zmian w funkcjonowaniu polskiego państwa - powiedział rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki.

- Mamy szalejący kryzys i państwo, które funkcjonuje źle w każdej dziedzinie. Tu nie wystarczy zamienić Kaczyńskiego na Tuska lub Tuska na Kaczyńskiego, przepychanki personalne nic nie zmieniają. Potrzeba zmian ustrojowych i Solidarna Polska przygotowała szereg takich propozycji - zaznaczył.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w sejmie rzecznik SP podkreślił, że tylko "szarpnięcie cuglami, tylko radykalna reforma Rzeczypospolitej" są w stanie taką kryzysową sytuację zmienić. Jak dodał SP na niedzielnej konwencji zaproponuje reformę w trzech obszarach: władzy wykonawczej (wprowadzenie systemu prezydenckiego), ustawodawczej i sądowniczej.

- To są trzy obszary, w których dwie największe partie nie proponują w zasadzie nic, proponują zachowanie status quo - podkreślił Jaki.

Według niego o tym, że państwo jest w głębokim kryzysie świadczy też ujawniona przez media informacja, że kobieta, która przed laty została skazana za zabójstwo dziecka, dziś jest nauczycielką i ekspertem MEN.

SP przygotowała projekt zmian w kodeksie karnym, który likwiduje możliwość korzystania przez zabójców z przywileju zatarcia skazania.

- Osoby, które dopuściły się najbrutalniejszej ze zbrodni przewidzianej w polskim prawie, nigdy nie będą mogły wykonywać zawodów wymagających zaufania publicznego, takich jak nauczyciel, wychowawca na kolonii, instruktor sportowy. Wszędzie tam, gdzie będzie wymagane zaświadczenie o niekaralności tego typu osoby będą wykluczone - podkreślił dr Jacek Czabański z zarządu Solidarnej Polski.

W niedzielnej konwencji SP weźmie udział blisko 1000 delegatów partii oraz goście. Jaki poinformował, że swój udział w spotkaniu potwierdzili: szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i lider ruchu Zmieleni.pl Paweł Kukiz.

Zaplanowano trzy panele, dotyczące władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Całość podsumuje wystąpienie lidera formacji Zbigniewa Ziobry. O władzy ustawodawczej - szczególnie o konieczności zmian w ordynacji wyborczej, w tym wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych - będzie mówił m.in. Paweł Kukiz, o wzmocnieniu władzy wykonawczej - Ziobro. Propozycje dotyczące kwestii finansowania partii politycznych przedstawi posłanka SP Beata Kempa. Cały program zmian dotyczących władzy sądowniczej przedstawi lider SP.

- Będziemy chcieli w sądownictwie zamiany czynnika korporacyjnego na społeczny - mówił Jaki. Zaznaczył, że SP opowiada się za wyborem prokuratora generalnego w wyborach powszechnych, wprowadzeniem specjalnego sądu dla polityków, a także za likwidacją Krajowej Rady Sądownictwa i zastąpieniem jej innym organem, "w którym czynnik społeczny będzie lepiej reprezentowany".

Ponadto na konwencji SP zaprezentuje także projekt konstytucji, zasadniczo zmieniający ustrój w Polsce, przewidujący m.in. wprowadzenie systemu, w którym prezydent pełniłby jednocześnie funkcję szefa rządu.

SP chce też zmiany ordynacji wyborczej z wprowadzeniem w połowie kraju jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do sejmu, likwidacji senatu, zmniejszenia o połowę liczby posłów, zniesienia immunitetów parlamentarzystów, reformy systemu sądownictwa oraz wzmocnienia roli referendum.

W projekcie ustawy zasadniczej SP znalazły się także zapisy m.in. o szybkim sądzie dla urzędników i polityków pod nazwą Sąd Odpowiedzialności Państwowej oraz o nowym systemie finansowania partii politycznych.

O wszystkich propozycjach SP dotyczących zmian w konstytucji będzie można przeczytać na specjalnym portalu internetowym, który zostanie zaprezentowany podczas konwencji.

Konwencja - przekonywał Jaki - odbędzie się "w stylu amerykańskim". - Będzie prezentacją naszego portalu internetowego, dużo spotów, grafik, gra świateł i dynamiczna muzyka - podkreślił.

Celem konwencji jest także odróżnienie się od PiS. Dlatego zostaną zaprezentowane grafiki i plakaty pokazujące różnice w postulatach SP i PiS. Będą one pokazywać po jednej stronie to, co SP chce zmienić w funkcjonowaniu państwa, a po drugiej - co PiS chce zostawić bez zmian. W grafice SP wylicza po jednej stronie swoje postulaty dotyczące zmiany konstytucji; po stronie dotyczącej PiS podano, że partia ta nie chce w tych dziedzinach zmian.

Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany publicznie spot SP, krytykujący PO i PiS za kłótliwość i bierność oraz podtrzymywanie przywilejów władzy i konfrontujący je z politykami Solidarnej Polski przedstawiającymi swoje rozwiązania. Spot można obejrzeć w internecie na stronie: www.youtube.com/watch?v=L8_anU7yOOQ.

- Chcemy pokazać innym niż PO i PiS ugrupowaniom, że możliwa jest alternatywa i próbowali nakłonić je do skupienia się wokół naszych propozycji - podkreślił Jaki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)