Trwa ładowanie...

Sondaż: Zjednoczona Prawica z przewagą w większości województw. Opozycja nie załamuje rąk

Jak wynika z sondażu IBRiS, obóz rządzący może liczyć na zwycięstwo w głosowaniu do sejmików 11 województw. Połączone siły PO i Nowoczesnej wygrałyby natomiast w trzech województwach. Pociechą dla opozycji jest fakt, że wielu regionach mogłaby zbudować koalicję z większością głosów.
Share
Zjednoczona Prawica może liczyć na wygraną w 11 województwach
Zjednoczona Prawica może liczyć na wygraną w 11 województwachŹródło: PAP
d1o0zjk

Chociaż wybory samorządowe odbędą się dopiero jesienią, kampania wyborcza trwa w najlepsze. Sondaż IBRiS jest jednym z pierwszych badań, które opisują nastroje społeczne przed nowym rozdaniem w samorządach.

Jak pokazuje sondaż, Zjednoczona Prawica cieszy się najwyższym poparciem w 11 spośród 15 badanych województw. Wyjątkami są uważane za bastion PO woj. pomorskie oraz dolnośląskie, lubuskie i opolskie, gdzie wygrała koalicja Platformy i Nowoczesnej.

Największe poparcie nie zawsze oznacza jednak władzę w sejmiku wojewódzkim. W kilku z nich szeroka koalicja PO, Nowoczesnej oraz jednego lub dwóch ugrupowań opozycyjnych stworzyłaby większość. Taka ewentualność występuje np. w woj. łódzkim.

d1o0zjk

Zobacz także: Wojciechowicz trzecim kandydatem na prezydenta Warszawy?

Największym przegranym sondażu wydaje się Kukiz'15, który w pięciu województwach nie przekroczył progu wyborczego. Dobrze wypadło natomiast PSL, który pokonał barierę 5 proc. we wszystkich badanych województwach, a w wielu zanotował dwucyfrowy wynik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o0zjk

Podziel się opinią

Share
d1o0zjk
d1o0zjk
Więcej tematów