Trwa ładowanie...

Sondaż WP: rok po wyborach Polacy niezadowoleni z rządu

Rok po zwycięskich dla Platformy Obywatelskiej wyborach dwie trzecie Polaków (67%) negatywnie wypowiada się o działaniach rządu, przy czym aż 23% ankietowanych ocenia jego pracę zdecydowanie źle - wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski. Rośnie również odsetek osób źle oceniających pracę premiera Donalda Tuska. Złe zdanie ma o nim 43% wyborców.

Sondaż WP: rok po wyborach Polacy niezadowoleni z rząduŹródło: AFP
d21e6ci
d21e6ci

Z aprobatą o działaniach gabinetu Donalda Tuska mówi blisko jedna trzecia badanych (30%), jednak tylko 4% Polaków ocenia jego funkcjonowanie zdecydowanie dobrze. 12% respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni notowania rządu nieznacznie się pogorszyły. Wzrósł o 2 punkty procentowe odsetek badanych źle oceniających prace rządu. Udział respondentów pozytywnie wypowiadających się o funkcjonowaniu gabinetu Tuska pozostaje na takim samym poziomie jak przed dwoma tygodniami.

Blisko połowa Polaków (45%) dobrze ocenia wypełnianie przez Donalda Tuska obowiązków premiera, jednak tylko 6% ankietowanych ocenia pracę szefa rządu bardzo dobrze. Dwóch na pięciu badanych (43%) ma przeciwne zdanie na temat pracy premiera, przy czym 17% respondentów ocenia jego działania zdecydowanie źle.

W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni odnotowano spadek pozytywnych ocen premiera o 1 punkt procentowy przy jednoczesnym wzroście o 5 punktów procentowych negatywnych ocen jego działania. Większość społeczeństwa (63%) ocenia, że prezydent źle wypełnia swoje obowiązki, przy czym blisko jedna trzecia ankietowanych (31%) wyraża opinię przeciwną. Udział badanych niezadowolonych z pracy prezydenta wzrósł o 4 punkty procentowe, podczas gdy odsetek osób pozytywnie oceniających pracę Lecha Kaczyńskiego nie zmienił się.

d21e6ci

Jedna czwarta Polaków pozytywnie ocenia pracę parlamentu. To wzrost pozytywnych wskazań o 2 punkty procentowe, wciąż jednak ponad połowa wyborców (58%) ma o Sejmie zdanie negatywne.

Wirtualna Polska zbadała również preferencje partyjne Polaków. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w drugiej połowie października wygrałaby je PO z poparciem 38%. Na drugim miejscu znalazłby się PiS, na które chce głosować 20% ankietowanych. Notowania Platformy spadły o 5 punktów procentowych, podczas gdy PiS zanotował 2-procentowy wzrost.

SLD może liczyć na 8% głosów. To wzrost poparcia o 3% w porównaniu z poprzednim badaniem. Swoje notowania poprawił również koalicyjny PSL. W badaniu WP wybiera je 7% ankietowanych (wzrost o 4%).

Poza Sejmem znalazłyby się SdPl – 3% poparcia, LPR, Samoobrona, UPR - po 2%, Demokraci.pl - 0%.

d21e6ci

Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów PO wybiera 39% ankietowanych (spadek o 2%), podczas gdy PiS - 12% (bez zmian). Internauci wprowadziliby do Sejmu również SLD z 8-procentowym poparciem (wzrost o 2%).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 21 października. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d21e6ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21e6ci
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj