Trwa ładowanie...

Sondaż: spora część mieszkańców Brandenburgii za kontrolami na granicy z Polską

Ponad 40 proc. Brandenburczyków chce przywrócenia kontroli granicznych z Polską - wynika z sondażu Infratest dimap. Jednak tylko 12 proc. przyznało, że po otwarciu granicy doznało jakiegoś uszczerbku.

Share
Sondaż: spora część mieszkańców Brandenburgii za kontrolami na granicy z PolskąŹródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d30bpf5

Mieszkańcy Brandenburgii są podzieleni w kwestii przywrócenia kontroli na granicy z Polską. Aż 42 proc. mieszkańców tego kraju związkowego chciałaby powrotu stałych kontroli granicznych – wykazał reprezentatywny sondaż instytutu badania opinii publicznej Infratest dimap, zlecony przez rozgłośnię RBB. Jednocześnie tylko 12 proc. ankietowanych przyznało, że po przystąpieniu Polski do strefy Schengen i otwarciu granicy było w jakiś sposób osobiście poszkodowanych. Dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że nie odczuło żadnych zmian.

Osobiste korzyści z otwarcia granicy

51 proc. ankietowanych odpowiedziało się przeciwko wprowadzeniu stałych kontroli granicznych. Nie odnotowano przy tym znaczącej różnicy, czy ankietowani mieszkali nad samą granicą, czy nieco głębiej w Brandenburgii.

Nieco inaczej jednak wypowiadali się na temat osobistych korzyści odniesionych po zniesieniu przed 10 laty kontroli granicznych. Jedna trzecia mieszkańców regionu przygranicznego (33 proc.) stwierdziła, że odniosła osobiste korzyści. W pozostałej części Brandenburgii deklarowało to już tylko 17 proc. respondentów.

Zobacz także: Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Zwolennicy AfD za przywróceniem kontroli

W sondażu zapytano także o sympatie polityczne. Okazało się, że przywrócenie kontroli granicznych popierają w większości zwolennicy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD)
. Największy odsetek zwolenników kontroli granicznych jest wśród mieszkańców z niższym wykształceniem (48 proc.).
Na potrzeby sondażu Infratest dimap skontaktował się telefonicznie z tysiącem losowo wybranych mieszkańców Brandenburgii uprawnionych do głosowania.

d30bpf5
d30bpf5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30bpf5
d30bpf5
Więcej tematów