Trwa ładowanie...
d2mcooj

Sondaż: spora część mieszkańców Brandenburgii za kontrolami na granicy z Polską

Ponad 40 proc. Brandenburczyków chce przywrócenia kontroli granicznych z Polską - wynika z sondażu Infratest dimap. Jednak tylko 12 proc. przyznało, że po otwarciu granicy doznało jakiegoś uszczerbku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
12 proc. ankietowanych po otwarciu granicy było osobiście poszkodowanych
12 proc. ankietowanych po otwarciu granicy było osobiście poszkodowanych (East News, Fot: Robert Stachnik/REPORTER)
d2mcooj

Mieszkańcy Brandenburgii są podzieleni w kwestii przywrócenia kontroli na granicy z Polską. Aż 42 proc. mieszkańców tego kraju związkowego chciałaby powrotu stałych kontroli granicznych – wykazał reprezentatywny sondaż instytutu badania opinii publicznej Infratest dimap, zlecony przez rozgłośnię RBB. Jednocześnie tylko 12 proc. ankietowanych przyznało, że po przystąpieniu Polski do strefy Schengen i otwarciu granicy było w jakiś sposób osobiście poszkodowanych. Dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że nie odczuło żadnych zmian.

Osobiste korzyści z otwarcia granicy

51 proc. ankietowanych odpowiedziało się przeciwko wprowadzeniu stałych kontroli granicznych. Nie odnotowano przy tym znaczącej różnicy, czy ankietowani mieszkali nad samą granicą, czy nieco głębiej w Brandenburgii.

d2mcooj

Nieco inaczej jednak wypowiadali się na temat osobistych korzyści odniesionych po zniesieniu przed 10 laty kontroli granicznych. Jedna trzecia mieszkańców regionu przygranicznego (33 proc.) stwierdziła, że odniosła osobiste korzyści. W pozostałej części Brandenburgii deklarowało to już tylko 17 proc. respondentów.

Zobacz także: Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Zwolennicy AfD za przywróceniem kontroli

W sondażu zapytano także o sympatie polityczne. Okazało się, że przywrócenie kontroli granicznych popierają w większości zwolennicy skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Największy odsetek zwolenników kontroli granicznych jest wśród mieszkańców z niższym wykształceniem (48 proc.).
Na potrzeby sondażu Infratest dimap skontaktował się telefonicznie z tysiącem losowo wybranych mieszkańców Brandenburgii uprawnionych do głosowania.

*Katarzyna Domagała *

Przeczytaj też:
TAZ: Polska specustawa na COP24 może łamać prawo UE
Seehofer z sympatią o elastycznej solidarności z uchodźcami

d2mcooj

Podziel się opinią

Share
d2mcooj
d2mcooj
Więcej tematów