Trwa ładowanie...
d4bjad3
IAR

Sondaż poparcia partii politycznych. Ugrupowanie Kukiza przegoniło Platformę

Ugrupowanie tworzące się wokół Pawła Kukiza może liczyć na 25 procentowe poparcie, co oznacza, że może stać się drugą partią polityczną w kraju - wynika z sondażu pracowni Estymator dla "Newsweeka". W rankingu prowadzi PiS (wraz z Solidarną Polską oraz Polską Razem) z poparciem 36 proc. Polaków. Na trzecie miejsce spada Platforma Obywatelska (20 proc.).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż poparcia partii politycznych. Ugrupowanie Kukiza przegoniło Platformę
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)
d4bjad3

Według sondażu Estymator czwartą siła polityczną w Polsce jest SLD, które może liczyć na 5 proc. poparcie.

Poniżej progu wyborczego znalazły się: Nowoczesna.pl, czyli partia Balcerowicza (4 proc.), PSL (4 proc.), KORWiN (2 proc.), Twój ruch (1 proc.) i Ruch Narodowy (1 proc.).

Według dr Jacka Chołoniewskiego z firmy Estymator, wzmocnienie siły PiS wynika z wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. - Do samodzielnej większości brakuje jej tylko 25 mandatów. Przegrana Bronisława Komorowskiego wpłynęła zaś na znaczne osłabienie Platformy Obywatelskiej. Widać, że część wyborców tej partii zaczyna rozglądać się za nowymi inicjatywami, głównie za ugrupowaniem tworzącym się wokół Pawła Kukiza, a w mniejszym stopniu wokół Nowoczesna.pl, czyli tzw. partii Balcerowicza - dodał Chołoniewski.

d4bjad3

Ekspert zauważył, że "gdyby taki rozkład sympatii utrzymał się do jesieni, to prawica wokół PiS i Lista Kukiza dysponowałyby znaczną większością w przyszłym Sejmie, w tym większością zdolną do zmiany konstytucji".

Badanie CBOS: Kukizowi Polacy ufają najbardziej

Paweł Kukiz jest politykiem, któremu Polacy ufają najbardziej - wynika z najnowszego badania CBOS. Cieszy się on zaufaniem 58 procent badanych. Kolejni w rankingu są: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski - obydwu ufa po 54 procent badanych. Czwarte miejsce zajmuje Ewa Kopacz, której ufa 42 procent badanych, a kolejne miejsce Jarosław Kaczyński z 31-procentowym zaufaniem.

Od miesięcy liderem sondażu zaufania do polityków był Bronisław Komorowski. Jeszcze w marcu, 75 procent badanych deklarowało zaufanie do urzędującego prezydenta.

d4bjad3

Zobacz także - Duda odebrał akt wyboru na prezydenta

d4bjad3

Podziel się opinią

Share
d4bjad3
d4bjad3
Więcej tematów