Sondaż: Polacy ocenili wyniki unijnego szczytu. Rząd ma powody do dumy

Sondaż. Aż 70 proc. Polaków uważa za sukces wynegocjowane w Brukseli 750 miliardów złotych dla Polski na kolejną perspektywę środków unijnych. Polacy zabrali również głos ws. tego, na co powinny zostać wydane wywalczone pieniądze.

Sondaż: Polacy ocenili wyniki unijnego szczytu. Rząd ma powody do dumy
Źródło zdjęć: © PAP

W sondażu przeprowadzonym dla "Do Rzeczy" respondenci zapytani zostali o ocenę wynegocjowanej kwoty na szczycie Rady Europejskiej. Aż 70,1 proc. respondentów uznała to za "zdecydowanie" lub "raczej" sukces. Przeciwnego zdania było zaledwie 29,9 proc. pytanych.

W badaniu padło ponadto pytanie o skuteczność negocjacji prowadzonych przez premiera Mateusza Morawieckiego podczas szczytu w Brukseli. 66,5 proc. ankietowanych oceniło działalność szefa rządu "zdecydowanie" i "raczej" pozytywnie. Z kolei 33,5 proc wskazało odpowiedź "zdecydowanie" i "raczej" negatywnie.

Sondaż. Na co powinny być przeznaczone środki? Polacy są zgodni

Ankietowani zapytani o to, czy ich zdaniem przyznawane przez Unię Europejską środki są obecnie dobrze wykorzystywane przez Polskę, odpowiedzieli w następujący sposób: 69,7 proc. pytanych uważa, że pieniądze te są wydawane "zdecydowanie" lub "raczej dobrze". Odmiennego zdania jest 30,3 proc. ankietowanych.

Zobacz też: "Uśmiechy Kaczyńskiego". Piotr Zgorzelski o relacjach PiS i PSL

Respondenci zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie, na co w pierwszej kolejności powinny być przeznaczone środki wynegocjowane podczas szczytu w Brukseli. Aż 56,1 proc. uważa, że rząd powinien je wykorzystać na modernizację szpitali oraz zakup sprzętu dla służby zdrowia.

24,7 proc. uważa, że wynegocjowane 750 miliardów złotych powinny być przeznaczone na działania związane z klimatem, wymianę pieców, a także dofinansowanie do paneli fotowoltaicznych. Z kolei 19,2 proc. wskazało infrastrukturę drogową, autostrady, a także drogi ekspresowe.

Badanie przeprowadzono w dniach 24-25 lipca 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Do Rzeczy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (755)