Trwa ładowanie...
d33tnmw

"Frankfurter Rundschau": Polska stała się zwycięzcą szczytu UE

Publicysta niemieckiego dziennika "Frankfurter Rundschau" napisał, że Polska osiągnęła sukces na szczycie Rady Europejskiej. Zyskała bowiem najwięcej pieniędzy z wynegocjowanego budżetu i funduszu odbudowy. Polska podczas ostatniego szczytu UE w Brukseli wynegocjowała 160 mld euro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
 "Frankfurter Rundschau": Polska zwycięzcą szczytu UE
"Frankfurter Rundschau": Polska zwycięzcą szczytu UE (PAP)
d33tnmw

Ulrich Krökel, autor artykułu, którego tekst w dzienniku "Frankfurter Rundschau" pojawił się w piątek 24 lipca, napisał, że wysoki poziom sztuki dyplomatycznej polega przede wszystkim na zręcznym ogłoszeniu swojego sukcesu, tak, aby nikogo "nie sprowokować". Jego zdaniem premier Mateusz Morawiecki poradził sobie z tym "niemal doskonale".

- Jesteśmy największym beneficjentem całego pakietu finansowego - przywołał słowa Morawieckiego, który przewidywał, że około 160 miliardów euro wpłynie do Polski z puli UE w ciągu najbliższych siedmiu lat.

Zdaniem publicysty to właśnie Polska okazała się największym zwycięzcą szczytu unijnego. Krökel twierdzi, że stało się tak mimo "ogromnych niedostatków praworządności", a także bycia "notorycznym hamulcowym" ws. klimatu.

d33tnmw

Zobacz też: "Uśmiechy Kaczyńskiego". Piotr Zgorzelski o relacjach PiS i PSL

Frankfurter Rundschau: Polsce udało się pokrzyżować plany powiązania funduszów europejskich z przestrzeganiem norm UE

Podkreśla jednocześnie, że dzięki funduszom unijnym Polska stała się w dużej mierze "europejską krainą gospodarczą". Świadczyć ma o tym nie tylko przebudowa sieci dróg czy rozwijające się miasta, ale również znaczna odporność na pandemię koronawirusa.

d33tnmw

Publicysta zaznacza, że sukces polskiego rządu może być "irytujący" ze względu na polityczne wstrząsy w Polsce, ataki na niezależność sądownictwa, a także wolność prasy. Mimo to, jak podkreśla,, Polsce i Węgrom udało się pokrzyżować plany powiązania funduszów europejskich z przestrzeganiem norm UE.

Autor uważa ponadto, że rola Polski jako "największego hamulca unijnej polityki klimatycznej" pozwoli Warszawie "kupić" za wysoką cenę transformację energetyki na odnawialne źródła.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: fr.de

d33tnmw

Podziel się opinią

Share
d33tnmw
d33tnmw
Więcej tematów