Trwa ładowanie...
d2g8pso

Sondaż. Europejczycy są wściekli. Mogą dać temu wyraz podczas wyborów

Jak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego w największych krajach UE, nastroje wśród Europejczyków są fatalne. Zdecydowana większość z nich negatywnie ocenia sytuację w swoim kraju. Powszechne niezadowolenie może znacząco wpłynąć na wynik nadchodzących eurowyborów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według badania, najbardziej "wściekli" są Francuzi
Według badania, najbardziej "wściekli" są Francuzi (PAP)
d2g8pso

Mieszkańcy Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Francji i Polski zostali poproszeni o odpowiedź na pytanie "Co czujesz, gdy myślisz o sytuacji w swoim kraju?". Zdecydowana większośc respondentów wyraziło negatywne odczucia. W Polsce 35 proc. badanych wskazuje "rozczarowanie", 31 proc. - "niesmak", a 27 - "wściekłość". W ostatniej kategorii Polaków "przebijają" jedynie Francuzi (32 proc.).

   WP.PL
d2g8pso

Najbardziej rozczarowaną nacją wśród badanych okazali się Hiszpanie (46 proc.), zaś najwyższy poziom nadziei deklarują Austriacy (25 proc.). W Polsce tę odpowiedź zaznaczyło 21 proc. respondentów.

Sondażownie skupione w projekcie badawczym Euro Change zapytały Europejczyków również o to, który z problemów uważają za najistotniejszy w swoim kraju. Polacy zdecydowanie wskazali słabo działającą służbę zdrowia (53 proc.). Z kolei Hiszpanów i Austriaków najbardziej martwi niski wzrost gospodarczy i bezrobocie (odpowiednio 54 i 48 proc. głosów). Francuzi niepokoją się natomiast niskimi pensjami i siłą nabywczą pieniądza (34 proc.).

Niepokoje społeczne mogą mieć decydujący wpływ na wyniki nadchodzących eurowyborów. - Jeżeli obecne elity nie odczytają właściwie nastrojów społecznych, mogą zostać wymienione na nowe, rekrutujące się z ruchów populistycznych - komentuje szef IBRiS, współautor badań Marcin Duma. - W najlepszym razie socjaliści, chadecy, liberałowie zostaną zepchnięci do jednego starego obozu politycznego, który będzie się musiał zmierzyć z ruchami populistycznymi - dodaje.

d2g8pso

Źródło: rp.pl

Zobacz także: Marek Suski znów o Andrzeju Dudzie. „Odzyskał 80 proc. mojego poparcia”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g8pso

Podziel się opinią

Share

d2g8pso

d2g8pso
Więcej tematów