Sonda Corot wystartuje z Bajkonuru
Dzisiaj z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartuje europejska sonda COROT. Przed misją postawiono dwa podstawowe cele: badanie struktury wewnętrznej gwiazd oraz wykrywanie planet wokół innych gwiazd. Cele te zawarto w nazwie misji - "Convection, Rotation and Planetary Transits", czyli w tłumaczeniu "Konwekcja, Rotacja i Tranzyty Planetarne".
Jak mówi Wojciech Pych z Centrum Astronomii Mikołaja Kopernika w Warszawie, użycie sondy COROT pozwoli na o wiele bardziej dokładne zbadanie struktury gwiazd, niż przy jest to możliwe przy wykorzystaniu urządzeń naziemnych.
Drugim tematem badań będą obserwacje tranzytów, czyli przejść planet na linii widzenia Ziemia-gwiazda. Takie zjawiska są dobrze znane w Układzie Słonecznym. W listopadzie br. przeszedł Merkury przed tarczą Słońca, a tranzyt Wenus przed tarczą Słońca mogliśmy podziwiać w Polsce w roku 2004.
Europejska sonda COROT zostanie wysłana z kosmodromu Bajkonur, bo jak mówi Wojciech Pych, zapewni to precyzje wykonania akcji i... tańsze koszty.
Satelita COROT zostanie umieszczony na kołowej orbicie wokół Ziemi, przebiegającej nad biegunami. Ma to umożliwić ciągłe obserwacje dwóch dużych obszarów nieba przez ponad 150 dni. Na początek COROT skieruje swoje przyrządy w rejon położony w gwiazdozbiorze Oriona, potem będzie badać centrum naszej Galaktyki.
Aby wypełnić cele swojej misji, COROT ma monitorować około 120 tysięcy gwiazd za pomocą teleskopu o średnicy 30 cm.