Trwa ładowanie...
d3xob7o

Solidarna Polska organizuje konwencję. Wzywa do "walki o prawo Polski do zmian w sądownictwie"

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro jako pierwsza partia Zjednoczonej Prawicy w tym roku zorganizuje konwencję, której tematem przewodnim będą zmiany w wymiarze sprawiedliwości.
Share
Konwencja Solidarnej Polski w 2017 r.
Konwencja Solidarnej Polski w 2017 r.Źródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d3xob7o

Rozmówcy Wirtualnej Polski wskazują, że ma być to "kontrpropozycja" dla "okrągłych stołów" ws. sądownictwa organizowanych przez środowiska naukowe i opozycyjne. Konwencja Solidarnej Polski – w której ma uczestniczyć kilkaset osób – odbędzie się w sobotę 8 lutego w Teatrze Palladium w Warszawie.

CZYTAJ TEŻ: Ustawa dyscyplinująca sędziów. Przekaz prezydenta: ani kroku w tył. "Polacy chcą radykalnych zmian"

SP SP
SPŹródło: SP, Fot: SP

"Zderzenie z sędziami", propozycje programowe i polityczne transfery

d3xob7o

Nasze źródła z formacji Zbigniewa Ziobro twierdzą, że na żadne kompromisy z unijnymi instytucjami czy częścią środowiska sędziowskiego ws. forsowanych przez obóz rządzący zmian w wymiarze sprawiedliwości Solidarna Polska nie pójdzie. – Podzielamy tutaj zdanie prezydenta Andrzeja Dudy: ani kroku wstecz – mówi nam jeden z liderów Solidarnej Polski.

Tyle że nawet w samym obozie władzy pojawiają się na tym tle pewne różnice zdań. Wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi choćby nie podoba się styl, w jakim ustawę dyscyplinującą sędziów forsuje minister Ziobro i jego ludzie.

Szef resortu nauki i lider Porozumienia mówi o tym wprost: – Ja, jako minister sprawiedliwości [w rządzie PO-PSL - przyp. red.], próbowałem reformować sądownictwo w sposób zupełnie odmienny od pana ministra Ziobry. I mam na myśli nie tylko szczegółowe rozwiązania, ale także pewną kulturę reform, czyli próbowałem reformować sądownictwo w taki sposób, w jaki skutecznie zreformowałem polskie uczelnie. Poprzez dialog – przyznał polityk w Polsat News.

Ostatnio Gowin uczestniczył w "okrągłym stole" ws. reformy wymiaru sprawiedliwości zorganizowanym przez Polska Akademię Nauk. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości na spotkanie – mimo zaproszenia – nie przyszli.

d3xob7o

CZYTAJ TEŻ: Ustawa dyscyplinująca sędziów. Andrzej Duda zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych i kół sejmowych do Pałacu Prezydenckiego

Według naszych informacji na konwencji Solidarnej Polski zostaną przedstawione nowe propozycje zmian w sądownictwie i nie tylko. Mówić mają o nich m.in. prezes SP, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, europosłowie Beata Kempa i Patryk Jaki, wiceministrowie Marcin Warchoł i Michał Wójcik, a także młodzi przedstawiciele formacji: wiceministrowie Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba oraz rzecznik formacji Jan Kanthak. Jedną z wiodących postaci na konwencji ma być także poseł Tadeusz Cymański.

CZYTAJ TEŻ: Prezes Kaczyński dzieli pieniądze. PiS szykuje zmiany w ustawie o partiach politycznych

d3xob7o

Nasze źródła zdradzają, że "można spodziewać się politycznych transferów". Szczegóły jednak na razie nie są znane. Wiadomo jedynie, iż Solidarna Polska zyska posła w Sejmie: w miejsce Dominika Tarczyńskiego, który został eurodeputowanym, klub Zjednoczonej Prawicy, jak ustaliliśmy, zasili Mariusz Gosek, związany z formacją Zbigniewa Ziobro.

CZYTAJ TEŻ: "Good cop" i "bad cop", czyli jak obóz władzy gra skrzydłami ws. sądów

Ostatnio Solidarna Polska konwencję zorganizowała jesienią 2017 r. Uczestniczył w niej m.in. Jarosław Kaczyński. Niewykluczone, że i tym razem prezes PiS pojawi się na evencie swojego koalicjanta ze Zjednoczonej Prawicy.

SP PAP
SPŹródło: PAP, Fot: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xob7o
d3xob7o

Podziel się opinią

Share
d3xob7o
d3xob7o
Więcej tematów