Trwa ładowanie...

Solidarna Polska organizuje konwencję. Wzywa do "walki o prawo Polski do zmian w sądownictwie"

Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro jako pierwsza partia Zjednoczonej Prawicy w tym roku zorganizuje konwencję, której tematem przewodnim będą zmiany w wymiarze sprawiedliwości.

Share
Solidarna Polska organizuje konwencję. Wzywa do "walki o prawo Polski do zmian w sądownictwie"Źródło: PAP, fot: Rafał Guz
d2micgg

Rozmówcy Wirtualnej Polski wskazują, że ma być to "kontrpropozycja" dla "okrągłych stołów" ws. sądownictwa organizowanych przez środowiska naukowe i opozycyjne. Konwencja Solidarnej Polski – w której ma uczestniczyć kilkaset osób – odbędzie się w sobotę 8 lutego w Teatrze Palladium w Warszawie.

SP SP
SP Źródło: SP, fot: SP

"Zderzenie z sędziami", propozycje programowe i polityczne transfery

Nasze źródła z formacji Zbigniewa Ziobro twierdzą, że na żadne kompromisy z unijnymi instytucjami czy częścią środowiska sędziowskiego ws. forsowanych przez obóz rządzący zmian w wymiarze sprawiedliwości Solidarna Polska nie pójdzie. – Podzielamy tutaj zdanie prezydenta Andrzeja Dudy: ani kroku wstecz – mówi nam jeden z liderów Solidarnej Polski.

d2micgg

Tyle że nawet w samym obozie władzy pojawiają się na tym tle pewne różnice zdań. Wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi choćby nie podoba się styl, w jakim ustawę dyscyplinującą sędziów forsuje minister Ziobro i jego ludzie.

Szef resortu nauki i lider Porozumienia mówi o tym wprost: – Ja, jako minister sprawiedliwości [w rządzie PO-PSL - przyp. red.], próbowałem reformować sądownictwo w sposób zupełnie odmienny od pana ministra Ziobry. I mam na myśli nie tylko szczegółowe rozwiązania, ale także pewną kulturę reform, czyli próbowałem reformować sądownictwo w taki sposób, w jaki skutecznie zreformowałem polskie uczelnie. Poprzez dialog – przyznał polityk w Polsat News.

Ostatnio Gowin uczestniczył w "okrągłym stole" ws. reformy wymiaru sprawiedliwości zorganizowanym przez Polska Akademię Nauk. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości na spotkanie – mimo zaproszenia – nie przyszli.

d2micgg

Według naszych informacji na konwencji Solidarnej Polski zostaną przedstawione nowe propozycje zmian w sądownictwie i nie tylko. Mówić mają o nich m.in. prezes SP, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, europosłowie Beata Kempa i Patryk Jaki, wiceministrowie Marcin Warchoł i Michał Wójcik, a także młodzi przedstawiciele formacji: wiceministrowie Sebastian Kaleta i Jacek Ozdoba oraz rzecznik formacji Jan Kanthak. Jedną z wiodących postaci na konwencji ma być także poseł Tadeusz Cymański.

Nasze źródła zdradzają, że "można spodziewać się politycznych transferów". Szczegóły jednak na razie nie są znane. Wiadomo jedynie, iż Solidarna Polska zyska posła w Sejmie: w miejsce Dominika Tarczyńskiego, który został eurodeputowanym, klub Zjednoczonej Prawicy, jak ustaliliśmy, zasili Mariusz Gosek, związany z formacją Zbigniewa Ziobro.

Ostatnio Solidarna Polska konwencję zorganizowała jesienią 2017 r. Uczestniczył w niej m.in. Jarosław Kaczyński. Niewykluczone, że i tym razem prezes PiS pojawi się na evencie swojego koalicjanta ze Zjednoczonej Prawicy.

SP PAP
SP Źródło: PAP, fot: PAP
d2micgg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2micgg
d2micgg
Więcej tematów