Sojuz MS‑22. Wymiana astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
21 września z kosmodromu Bajkonur, znajdującego się na terenie Kazachstanu wystrzelono rakietę nośną Sojuz-2.1a z rosyjskim statkiem kosmicznym. Misja Sojuz MS-22 dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną połowę załogi - dwóch Rosjan i jednego Amerykanina.
Według danych NASA dokowanie statku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej miało miejsce o 19:06 czasu polskiego. Misja trzech astronautów ma potrwać 188 dni.
Sojuz MS-22. Nowi astronauci na niskiej orbicie okołoziemskiej
W misji Sojuz MS-22 bierze udział trzech astronautów. Na stację kosmiczną polecieli przedstawiciele Rosji i Stanów Zjednoczonych:
- Sergiej Prokopiew - dowódca statku kosmicznego
- Dmitrij Pietielin - inżynier pokładowy
- Francisco Rubio - inżynier pokładowy.
Dla Prokopiewa to druga misja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pierwszą odbył w 2010 roku w ramach projektu Sojuz MS-09.
Astronauci dołączyli do siedmioosobowej załogi ISS, w której skład wchodzi trzech Rosjan, trzech amerykanów oraz Włoszka. Już w przyszłym tygodniu trójka Rosjan, znajdujących się dotychczas na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wróci na Ziemię w statku kosmicznym Sojuz MS-21.
Rosja chce wybudować własną stację
Misja Sojuz MS-22 stanęła pod znakiem zapytania po Rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pod koniec lipca 2022 szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos poinformował, że Rosja zamierza zbudować własną stację kosmiczną i opuścić ISS po 2024 roku. Jeżeli plany dojdą do skutku, będzie to czwarta aktywna stacja kosmiczna, krążąca po orbicie okołoziemskiej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemniczy niebieski błysk nad Europą. Niezwykłe zdjęcie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
ISS. Kiedy obserwować przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Polską?
Międzynarodową Stację Kosmiczną na nocnym niebie można obserwować codziennie - jedynym czynnikiem, wpływającym na jakość obserwacji jest pogoda. Co więcej, w wielu dniach przelot ISS nad naszym krajem można zaobserwować więcej niż jeden raz. Przeloty Stacji nad Polską trwają zazwyczaj kilka minut, jednak nie sposób pomylić ten obiekt z innym, znajdującym się w tym czasie na niebie.
ISS jest widoczna jako jasny punkt, który szybko przemieszcza się po niebie, jednostajnym ruchem. Stacja jest znacznie jaśniejsza od gwiazd i przelatujących samolotów - do jej obserwacji nie są wymagane specjalistyczne sprzęty. Trasę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz szczegółową mapę przelotu można śledzić na stronie ISS Tracker.