Woda na Marsie. Badacze stworzyli niewiarygodną mapę
Naukowcy stworzyli niewiarygodną mapę Marsa. Pokazuje ona, gdzie w starożytności znajdowała się woda na Czerwonej Planecie. Według NASA może ona okazać się bardzo pomocna w przyszłości, przy wyborze miejsca lądowania.
Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ujawnili pierwszą mapę wodną Marsa. Może mieć to ogromne znaczenie w przyszłości, gdyż zgodnie z nadziejami NASA ludzie zostaną wysłani na tę planetę do końca 2030 r.
Jedyna taka mapa Marsa
Naukowcy są pewni co do tego, że wieki temu na Marsie obecna była woda. Do jej opracowania wykorzystali dane pozyskane z obserwatorium Mars Express oraz sondy kosmicznej Mars Reconnaissance Orbiter. Taka mapa pomoże wybrać miejsce, w które warto będzie wysłać ludzi w przyszłości, gdy już pojawi się taka możliwość. Naukowcy liczą na to, że ich praca zmieni sposób myślenia o wodnej przeszłości Czerwonej Planety.
Na mapie zaznaczone są nie tylko miejsca występowania wodnych minerałów, ale też ich obfitość. Są to skały, które w czasach starożytnych zostały chemicznie zmienione przez obecność wody, a następnie przekształcone w glinki i sole. Okazało się, że takich skał na Marsie jest bardzo dużo. Mapa ukazuje setki tysięcy takich miejsc. Nie wiadomo natomiast, jak długo woda utrzymywała się na czwartej planecie od Słońca. Dużo jednak wskazuje na to, że proces wysychania wody był bardziej skomplikowany niż dotychczas uważano.
- Ewolucja od dużej ilości wody do jej braku nie jest tak jednoznaczna, jak myśleliśmy. Woda nie zatrzymała się po prostu w ciągu jednej nocy - wyjaśnia dr John Carter z Institut d'Astrophysique Spatiale.