Trwa ładowanie...

Śnieg i trzaskający mróz. Już za kilka dni pogoda się zmieni

Zgodnie z prognozami na wschodzie, południu, w centrum oraz lokalnie na północy spadł śnieg. Miejscami pokrywa sięga nawet 14-15 cm. Ostatnia noc była bardzo mroźna. Synoptycy przewidują jednak, że już za kilka dni to się zmieni.

Śnieg i trzaskający mróz. Już za kilka dni pogoda się zmieniŹródło: EUMETSAT
d1oyfcn
d1oyfcn

W Krakowie na stacji w Balicach zanotowano –10 stopni, a w Nowym Sączu oraz Tarnowie –11 stopni. Najzimniej było w Zakopanem –13 stopni. Takie spadki temperatury spowodowane były napływem masy powietrza arktycznego oraz masą rozpogodzeń, które powodowały natychmiastowe wypromieniowanie ciepła do atmosfery.

Przed nami nuda w pogodzie. Na zdjęciach satelitarnych doskonale możemy zobaczyć pasmo chmur frontowych, które jeszcze zaznaczają się na wschodnich krańcach Polski i powoli odsuwają się dalej na wschód. Kraj w ciągu najbliższych dwóch dni dostanie się pod działanie niewielkiego klinu wyżowego większego układu znad południowych Niemiec. Oznacza to przede wszystkim stabilniejszą pogodę bez większych “wybryków”.

Dziś na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże. W wielu miejscach możliwe mgły i zamglenia. Bardzo punktowe i symboliczne opady spodziewane są na zachodzie i południowym zachodzie Polski. Na termometrach średnio od –4 stopni na południu Polski przez –2,-1 stopni w centrum oraz na północy i północnym wschodzie do 0 i +1 stopnia na zachodzie.

d1oyfcn

Wiatr niemal niewyczuwalny będzie delikatnie wiał z różnych kierunków. Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie sporo przejaśnień na Kujawach oraz ziemi łódzkiej. Na zachodzie więcej chmur i opadów deszczu ze śniegiem oraz deszczu. Mróz na przeważającym obszarze Polski: Od –6, –7 stopni na północy i północnym wschodzie przez –4, –5 stopni w centrum do 0 i +2 stopni na zachodzie Polski.

Wtorek nadal z mgłami i zamgleniami w większości regionów. Punktowe opady możliwe niemal wszędzie. Z uwagi na ich charakterystykę, nie należą do tych, które idealnie daje się prognozować. Polska podzieli się także na cieplejszy zachód, gdzie temperatura dojdzie do 3 stopni oraz chłodny wschód i centrum, gdzie jeszcze zanotujemy spadki temperatur do wartości ujemnych.

Na koniec jednak zachęcamy do spojrzenia w kierunku Atlantyku. Widać na nim pięknie uformowany głęboki ośrodek niżowy z ciągnącym się pióropuszem frontu atmosferycznego. Widać nad nim również spory prąd strumieniowy. Wszystko wskazuje na to, że za parę dni dostaniemy się w objęcia aktywnych frontów atmosferycznych m.in niżów wtórnych oraz cieplejszych mas powietrza. Na termometrach nawet 5, 6 stopni.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz czy można oszukać wykrywacz kłamstw.

d1oyfcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oyfcn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj